چرا سگ ها آشغال می خورند؟

دامپزشکان به این کار «پیکا» می گویند. پیکا یعنی خوردن چیزهایی که غذا نیستند. در سگ ها این یک رفتار رایج است. سگ ها چیزهای عجیب می خورند که ممکن است برای شما (به عنوان صاحبش) اصلاً خوشایند نباشد. این چیزها از آشغال هایی که در خیابان پیدا می شوند تا مدفوع گربه و سگ های دیگر متغیر است.

سگ های جوان در مرحله اکتشاف غالباً این کار را انجام می دهند. صاحب یک سگ جوان باید بداند این یک عادت طبیعی است و نباید به خاطر آن سگ را دعوا یا تنبیه کرد. راه حل این مشکل این است که به جای مجازات، این رفتار را با رفتاری که مورد پسند شما است جایگزین کنید.

خوردن آشغال می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد. به عنوان مثال خستگی، اضطراب یا حتی علاقه به مزه آشغالی که می خورد. ورزش، بازی و توجه می تواند در این موارد چاره ساز باشد. سگ را سرگرم کنید و اگر چیزی مضطربش می کند آن را حذف کنید.

دلیل مهم دیگر که البته نادر است، مشکلات پزشکی است. کم خونی، سوء تغذیه یا بیماری های غدد درون ریز یا روده هم می تواند دلیل این کار باشد. گاهی اوقات کمبود موادی در رژیم غذایی هم باعث خوردن آشغال می شود. سگ سعی می کند کمبودها را با خوردن چیزهای دیگر جایگزین کند. همچنین خوردن داروهایی که اشتهاء را زیاد می کنند هم ممکن است سگ را به این کار بکشاند. در مورد این داروها از دامپزشک سوال کنید و بطورکلی هم بهتر است اگر دیدید این اتفاق تکرار شد حیوان را به دامپزشک نشان دهید.

یادتان باشد بین چیزهایی که سگ می خورد خوردن خاک ممکن است خطرناک باشد. ممکن است کودهای شیمیایی موجود در خاک به سگ شما آسیب برسانند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا سگ ها آشغال می خورند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا