روش هایی برای تخمین آی کیو گربه

مارتی بکر، یکی از مشهورترین دامپزشکان آمریکا، بر این باور است که هوش زیادی که به سگ نسبت داده می شود، در واقع بر اساس میزان علاقه او به برقراری ارتباط با انسان و انجام دادن خواسته هایشان شکل گرفته است. نژادهایی از گربه، که اساساً به برقراری ارتباطات اجتماعی علاقه مند هستند هم باهوش در نظر گرفته می شوند.

خب از کجا می توان فهمید که گربه تان از یک سگ معمولی باهوش تر است یا خیر؟ روش های زیر برای آزمایش گربه تان در محیط های خانه طراحی شده اند. اما حواس تان باشد. قبل از اینکه بخواهید این روش ها را برای گربه تان پیاده کنید، باید بدانید که برخی از گربه ها علاقه ای به مشارکت در تست های روانشناسی ندارند. پس عدم مشارکت آنها را به حساب هوش پایین شان نگذارید.

توانایی اجتماعی

آیا گربه شما اجتماعی است؟ البته سگ ها به اینکه موجوداتی اجتماعی هستند، مشهور می باشند. آنها علاقه دارند که با شما ارتباط برقرار کنند. وقتی از در وارد می شوید، سراغ تان می آیند، می خواهند کنار شما بنشینند و از اینکه به آنها عشق و محبت بورزید، به وضوح خوشحال می شوند. اما این موارد نشان دهنده هوش آنها نیست.

دکتر جف وربر، دامپزشک حیوانات خانگی ستاره های هالیوود می گوید: «من گربه ای دارم که دَم در به استقبال من می آید و همه جا دنبالم است. درست مانند یک سگ! توانایی اجتماعی گربه ها اغلب حالت تعاملی کمتری نسبت به رفتار سگ ها دارد، اما این موضوع نشان دهنده هوش کم یا زیاد نیست. ما انسان ها سگ داریم. گربه ها ما را دارند!»

هوش گربه تان را بیازمایید: گربه تان چقدر اجتماعی است؟ آیا وقتی صدایش می کنید، به سوی شما می آید؟ آیا وقتی به خانه می رسید، از شما استقبال می کند؟ آیا وقتی روی مبل نشسته اید، می آید و کنار شما می نشیند و به نحوی که خودش می داند، از شما درخواست نوازش می کند؟

مهارت بقا

وربر می گوید: «فکر می کنم معنای هوشمندی گربه ها به این بستگی دارد که چه تعریفی از گربه باهوش داشته باشید. اگر مهارت بقا را در نظر بگیرید، هیچ موجودی از گربه باهوش تر نیست.»

آیا زمانی که گربه ای را در خیابان می بینید، با خود می گویید: «ای وای! باید این گربه را به پناهگاه ببرم، چون قطعاً نمی تواند از خودش محافظت کند.» اینطور نیست. اما اغلب ما با دیدن سگی بی سرپرست در خیابان به فکر پیدا کردن جای مناسبی برای او خواهیم بود.

اگر یک گربه و یک سگ را به مدت 10 روز در محله ای رها کنید، پس از 10 روز خواهید دید که گربه هنوز تپل و شاد است اما سگ نمی تواند از پس خودش برآید و تنها در صورتی از آن 10 روز جان سالم به در می برد که افرادی پیدا شوند و غذا و جای خوابی به او بدهند!

آیا این بدان معنا است که سگ ها در زمینه بقا مهارت ندارند؟ نه اینطور نیست. بلکه منظور ما این است که گربه ها طبیعت مقاوم تری دارند و بهتر می توانند از خود در برابر آسیب ها محافظت کنند.

هوش گربه تان را بیازمایید: آیا از اینکه یک شب یا آخر هفته گربه تان را به همراه ظرف خاکی تمیز، غذای کافی و ظرف بزرگی آب تنها بگذارید، احساسِ نگرانی می کنید؟ اگر نه، پس گربه ای مقاوم دارید که احتمالاً از هوش زیادی برخوردار است.

حافظه

هم سگ ها و هم گربه ها از حافظه خوبی برخوردار هستند. وربر شش گربه دارد که همه آنها در یک زمان مشخص غذا می خورند، اما مکان غذا خوردن هر کدام شان متفاوت است. هر کدام از این گربه ها به خوبی می دانند که هر روز صبح برای غذا خوردن باید در کدام نقطه از منزل حاضر باشند. بسیاری از گربه ها به خوبی برنامه های روزانه شان را می شناسند. در واقع گربه ها نسبت به تغییرات و کنار گذاشتن الگوهای زمانی حساس هستند؛ غذا دادن به آنها در زمان های متغیر، تغییر شیفت کاری خودتان یا حتی چیزی مثل چرت زدن شما در آخر هفته می تواند باعث ناراحتی آنها شود.

هوش گربه تان را بیازمایید: آیا گربه شما زمان خوردن غذا یا تشویقی را به خاطر می سپارد؟ وقتی گربه تان حواسش به شما است، یک تکه از تشویقی او را در زیر پارچه ای روی زمین بگذارید. ببینید که او به خاطر می آورد شما اینکار را کرده اید یا خیر؟

قابلیت آموزش پذیری

وربر بر این باور است که یک گربه معمولی وقتی در معرض آموزش های مناسب قرار بگیرد، می تواند کارهای مختلفی انجام دهد. پژوهش ها نشان می دهند که وقتی خوراکی خوشمزه ای به سگ ها داده می شود یا دست نوازشی روی سرشان کشیده می شود، عملکردی بهتر پیدا می کنند. اما گربه ها فقط با خوراکی های خوشمزه ترغیب می شوند! مشخص است که از نظر آنها نوازش شدن یا هر گونه تشویق فیزیکی دیگری به اندازه کافی رضایت بخش تلقی نمی شود، اما این موضوع نشان دهنده هوش کم آنها نیست. برخی حتی بر این باور هستند که این مسئله هوش بالای آنها را نشان می دهد.

بسیاری از گربه ها می توانند حقه های زیادی را مانند سگ ها انجام دهند؛ مانند نشستن، بالا بردن دست، دراز کشیدن و…. اگر گربه تان فرمان های ساده را یاد نمی گیرد، نشان دهنده ضعف هوشی او نیست، بلکه او فقط دلیل قانع کننده ای نمی بیند که به خاطر چند تکه خوراکی کارهایی را انجام دهد که از حوصله اش خارج است!

هوش گربه تان را بیازمایید: سعی کنید حقه ای به گربه خود بیاموزید؛ چیزی مثل «بنشین» یا «دست بده». برای ترغیب گربه تان هم از تشویقی های لذیذی استفاده کنید که دوست دارد. اگر گربه تان توانست کار مورد نظر را انجام دهد، باید بدانید که گربه باهوشی دارید. اگر زحمت این کار را به خودش نداد، گربه تان گربه ای معمولی است.

نشان دادن ناراحتی و عدم رضایت

گربه ها، حتی بیشتر از سگ ها به شما نشان می دهند که از چیزی ناراحت یا ناراضی هستند. آنها چه از برند خاک گربه ای که به تازگی خریده اید ناراضی باشند و چه حضور شخصی غریبه در منزل ناراحت شان کرده باشد، به روش های مختلفی این مسئله را ابراز می کنند. ممکن است رفتاری خشونت آمیز در پی بگیرند یا بروند و جایی پنهان شوند. سگ ها کمتر می توانند ناراحتی شان را نشان دهند؛ این موضوع ممکن است دو دلیل داشته باشد، اول اینکه آنها نسبت به بهم خوردن برنامه های روزانه شان حساس نیستند و از طرفی ابزار ذهنی کافی برای بیان ناراحتی ندارند.

هوش گربه تان را بیازمایید: گربه تان ناراحتی اش را چطور نشان می دهد؟ آیا به امور اطرافش توجه می کند یا اصلاً اهمیتی به تغییرات ایجاد شده نمی دهد؟ آیا نسبت به مسائلی مانند پهن کردن فرشی جدید روبروی شومینه یا تغییر محل ظرف خاک حساس است؟ اگر او متوجه تغییرات می شود و نارضایتی اش را نشان می دهد، احتمالاً شما یک گربه باهوش دارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «روش هایی برای تخمین آی کیو گربه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله شادی حسن پور در مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا