پادزهر چگونه ساخته می شود؟

چه با مار کبرا طرف باشید یا عنکبوت یا عقرب، پادزهرها آخرین امید ما برای ادامه زندگی و غلبه بر نیش یا گاز مرگباری است که زندگی مان را تهدید می کند. بر اساس تخمین های فعلی، نیش مارها به تنهایی باعث مرگ سالانه 100 هزار نفر در سراسر دنیا می شود؛ بنابراین تولید و توسعه پادزهرها عملی حیاتی و مهم است.

روش درست کردن پادزهر در اواخر قرن نوزدهم بدست باکتری شناس فرانسوی آلبرت کالمت (Albert Calmette) از شاگردان لویی پاستور بنیان گذاشته شد.

در گام نخست، جاندار زهردار دوشیده می شود؛ یعنی زهر آن با فشردن آرام غدد زهری به منظور آزمایش روی اسب، گوسفند یا بز گرفته می شود.

نحوه دریافت زهر مار
نحوه دریافت زهر مار

مقدار اندکی از زهر به حیوان مورد آزمایش تزریق می شود (به میزانی که اثر سوء روی نمونه نگذارد) تا بدن حیوان با ساخت پادتن واکنش نشان دهد. با گرفتن نمونه خون از جانور، این پادتن ها جمع آوری و تا دمای هشت درجه سلسیوس سرد می شوند. در مرحله نهایی، پلاسمای خون با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ جدا و با کمک آنزیم های ویژه، ساختار پادتن شکسته می شود تا پادزهر بدست آید.

نوع زهرها به میزان چشمگیری بین گونه های مختلف متفاوت است، بنابراین فرآیند باید برای طیف گسترده ای از جانوران تکرار شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پادزهر چگونه ساخته می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا