آیا مار می تواند یک جانور کامل را ببلعد؟

مارها جزو خزندگان طبقه بندی می شوند. دانشمندان بیش از 2400 نوع مار را شناسایی کرده اند. از این تعداد فقط حدود 8 درصد آنها سمی هستند. مارها روی زمین، زیر زمین، در آب و روی درختان زندگی می کنند. آنها را تقریباً در تمام نقاط جهان به جز نواحی قطبی، زلاندنو و برخی جزایر می توان یافت. مارها اندازه ها و شکل های مختلفی دارند.

مارها می توانند یک جانور را بطور کامل بدون جویدن ببلعند. در واقع ساختار آرواره های مار به گونه ای است که می تواند دهانش را بیش از اندازه باز کند. وقتی تمام بدن طعمه وارد دهان مار می شود، انقباض عضلات گردن غذا را به درون معده می راند.

مارها معمولاً بعد از خوردن غذا زیر آفتاب دراز می کشند تا دمای بدن شان را افزایش دهند. این کار، عمل گوارش را که ممکن است سه روز طول بکشد آسان می کند. مارها جانورانی خونسرد هستند و دمای بدن شان را خودشان تنظیم نمی کنند؛ بنابراین نیازی به غذای زیاد ندارند. خوردن یک طعمه بزرگ ممکن است برای یک هفته، یک ماه و حتی یکسال مار کافی باشد.

تمام مارها گوشتخوار می باشند. آنها از جانورانی مثل حشرات، ماهی ها، دوزیستان، سوسمارها، پرندگان، جوندگان، سایر پستانداران و حتی مارهای دیگر تغذیه می کنند. مار در حالی که دهانش باز است، بطور ناگهانی به طعمه حمله می کند. مارهای غیر سمی نیز طعمه را با دهان شان می ربایند.

مار بوآ و مار پیتون طعمه خود را به کمک دندان هایشان می گیرند، سپس به دور بدن طعمه می پیچند و با فشار زیاد، آن را خفه کرده، می بلعند. آناکوندا ماری بسیار بزرگ از خانواده بوآ است. این نوع مار در آمریکای جنوبی یافت می شود و می تواند یک گوزن یا خوک را درسته ببلعد. وزن مارهای آناکوندا به 100 کیلوگرم و طول شان به ده متر می رسد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا مار می تواند یک جانور کامل را ببلعد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا