چگونه سیاره پلوتو کشف شد؟

تبلیغات

سیاره پلوتو دورترین سیاره ی منظومه شمسی است. فاصله آن تا خورشید تقریباً 40 برابر فاصله زمین تا خورشید است. این سیاره به قدری کم نور است که برای دیدن آن به تلسکوپ های بسیار قوی نیاز داریم. اما چگونه پلوتو کشف شد؟

دو دسته از قوانین وجود دارد که در کسب اطلاعاتی راجع به اندازه و فاصله سیارات به بشر کمک می کنند:

  1. قوانین کپلر در مورد حرکت سیارات ثابت کرده است که مدار حرکت آنها به دور خورشید کاملاً دایره نیست.
  2. قوانین نیوتن در مورد جاذبه زمین، ستاره شناسان را یاری کرده است که وزن، اندازه و حجم سیارات را تخمین بزنند. این قانون بیان می کند که نیروی جاذبه بین دو جسم بستگی به جرم و فاصله آنها از یکدیگر دارد. اجسامی که جرم قوی تر و یا فاصله نزدیک تری دارند با نیروی قوی تری کشیده می شوند.

بر اساس این قوانین، دو نفر در سال 1846 نظریه ای را دال بر وجود بعضی مطالب راجع به سیاره اورانوس ارائه دادند. در آن موقع این سیاره به عنوان دورترین کره ی منظومه شمسی شناخته شده بود. این سیاره در مدار خودش حرکت نمی کرد و این حالت زمانی امکان پذیر بود که بوسیله یکی از سیارات منظومه شمسی تحت تاثیر قرار گیرد. بنابراین، احتمالاً باید سیاره دیگری وجود داشته باشد که توانسته است آن را تحت تاثیر قرار دهد. اما هنوز، سیاره ناشناخته بود. یکی از این دو نفر، از رصدخانه برلین درخواست کرد که به جستجوی این سیاره جدید، در یک قسمت معین در آسمان، بپردازد و سیاره جدید در آنجا کشف و نپتون نامیده شد.

یک ستاره شناس آمریکایی، به نام پرسیوال لوول، عقیده داشت که حرکت اورانوس باید تحت تاثیر سیاره دیگری، دورتر از نپتون باشد. او این نظریه را در سال 1915 اعلام کرد. ستاره شناسان دیگر نیز، متوجه شدند که حرکت نپتون به تنهایی تحت تاثیر سیاره دورتری است. بنابراین یکسری تحقیقات بوسیله تلسکوپ و عکس برداری برای یافتن سیاره دیگر، آغاز شد. در 18 فوریه 1930، ستاره شناسی به نام تومباگ، به مطالعه عکس هایی که برای جستجوی سیاره جدید گرفته شده بود، پرداخت و آن را در نزدیکی محلی که لوول پیش بینی کرده بود، کشف کرد. این همان سیاره پلوتو بود.

تبلیغات
حراج کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو استور

منابع

مقاله علمی «چگونه سیاره پلوتو کشف شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا