منظور از جرم چیست؟

تبلیغات

جرم یک شئی عبارت از مقدار ماده موجود در آن است و تعیین کننده دو موضوع درباره آن شئی می باشد. اولین موضوع، اینرسی یا لختی است که بزرگی نیروی لازم برای شتاب دادن به شئی را مشخص می کند. (برای هل دادن یک اتومبیل به چه نیرویی نیاز دارید؟) اگر جرم یک جسم دو برابر شود، اینرسی آن نیز دو برابر می شود. اینرسی یک اتوبوس از اینرسی یک اتومبیل بیشتر است.

بر اساس موضوع دوم، جرم تعیین کننده نیروی گرانش یا جاذبه ای است که جسم را به سمت اشیای دیگر جذب می کند. نیروی گرانش موثر از جانب زمین بر هر شئی، وزن آن شئی را مشخص می سازد و بنابراین، جرم در تعیین وزن نیز نقش دارد.

جرم و وزن متفاوت هستند. با دور شدن از زمین، وزن کاهش می یابد اما جرم ثابت می ماند. فضانوردان در فضا بی وزن می شوند، اما جرم آنها تغییری نمی کند. بر اساس نظریه نسبیت اینشتین، جرم شکلی از انرژی است. اگر یک شئی با سرعت 257,500 کیلومتر در ثانیه حرکت کند، وزن آن به دو برابر حالت سکون می رسد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از جرم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع عینک مردانه و زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا