قوانین حرکت سیارات کپلر چیست؟

تبلیغات

یوهانس کپلر یکی از بزرگترین ستاره شناسان تاریخ است. او اولین دانشمندی بود که سه قانون مهم حرکت سیارات را ارائه داد.

کپلر در ۲۷ سپتامبر ۱۵۷۱ میلادی در جنوب آلمان در خانواده ای تهیدست متولد شد. والدینش او را به دانشگاه شهر توبینگن فرستادند. کپلر در این دانشگاه الهیات می خواند. مدتی بعد او در همین دانشگاه استادی را ملاقات کرد که نظریه معروف نیکلاس کوپرنیک راجع به منظومه شمسی را توضیح می داد. این نظریه که در سال ۱۵۴۳ میلادی توسط کوپرنیک منتشر شده بود، نظریه زمین مرکزی ارسطو را رد می کرد.

طبق نظر ارسطو، زمین مرکز جهان بود و خورشید و سایر سیارات به دور آن می چرخیدند. در واقع کوپرنیک اولین فردی بود که به خود جرات داد تا عقایدش را راجع به وضع زمین و خورشید منتشر کند. کوپرنیک خورشید را مرکز منظومه شمسی می دانست. او اعلام کرد که نه تنها زمین مرکز جهان نیست، بلکه مانند سایر سیارات منظومه شمسی به دور خورشید می چرخد. به این ترتیب انتشار نظریه خورشید مرکزی کوپرنیک در دهه ۱۵۴۰ میلادی تحول عظیمی در علم نجوم به وجود آورد.

کپلر متوجه درستی نظریه کوپرنیک شد و جزو طرفداران نظریه خورشید مرکزی درآمد. او با استفاده از محاسبات ریاضی پیچیده مختلف، سه قانون حرکت سیارات را ارائه داد. قوانین حرکت سیارات کپلر عبارتند از:

تبلیغات
  1. مدار تمام سیارات به دور خورشید بیضی شکل است.
  2. خط متصل کننده خورشید و سیارات نقاط یکسانی را در فواصل زمانی معین در بر می گیرد.
  3. مجذور زمانی که یک سیاره برای تکمیل مدار حرکتی خود به دور خورشید صرف می کند، با مکعب فاصله متوسط سیاره از خورشید متناسب است.

اندکی پس از ارائه این قوانین، کپلر به شهرت جهانی دست یافت. در سال ۱۵۹۹ میلادی، تیکو براهه منجم بزرگ دانمارکی، از او دعوت کرد که به گروه تحقیقاتی وی بپیوندد. پس از مرگ براهه در سال ۱۶۰۱ میلادی، کپلر به عنوان ریاضیدان و منجم دربار امپراطور ردولف اول، جانشین او شد. با این حال او بیشتر عمر خود را در فقر گذراند.

کپلر در زمینه فیزیک نیز تحقیقات ارزشمندی انجام داده است. او و گالیله هم عصر بودند و اغلب در مورد یافته ها و مطالعات شان با یکدیگر مکاتبه می کردند. یوهانس کپلر در ۱۵ نوامبر ۱۶۳۰ میلادی در جنوب آلمان درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «قوانین حرکت سیارات کپلر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا