پژوهشگران با تعیین دمای حلقه های اورانوس به گرم بودن بیش از انتظار آنها پی بردند

برای اولین بار دمای حلقه های اورانوس با رصدهای دو تلسکوپ بزرگ در شیلی تعیین شد: منفی 196 درجه سانتیگراد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، رصدها با تلسکوپ رادیویی آلما (ALMA مخفف Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) و تلسکوپ نوری وی ال تی (VLT مخفف Very Large Telescope) انجام گرفته است.

این دما برای حلقه های سیاره ای که در فاصله 19 واحد نجومی به دور خورشید می گردد و انرژی بسیار کمی از آن دریافت می کند زیادتر از حد انتظار است. این مسئله نشان می دهد فرآیندی ناشناخته حلقه های این سیاره دوردست را گرم می کند. البته پیشتر غیر معمول بودن حلقه های اورانوس در مقایسه با سیاره های دیگر به دلیل تفاوت اندازه ذرات سازنده آنها مشخص شده بود.

حلقه های زحل از ذرات بسیار کوچک میکرومتری تا قطعات ده ها متری ساخته شده اند. حلقه های مشتری از ذراتی به ابعاد یک هزارم میلیمتر ساخته شده اند و حلقه های نپتون نیز عمدتاً از غبار هستند. اما در حلقه های اصلی اورانوس برخلاف سه سیاره دیگر ذرات کوچک وجود ندارند.

پُرنورترین حلقه اورانوس، که حلقه اپسیلون (Epsilon) نام دارد، از اجرامی به بزرگی توپ گلف یا بزرگتر ساخته شده است. به نظر می رسد عاملی باعث بیرون رانده شدن ذرات کوچک از حلقه های اورانوس یا به هم پیوستن آنها و تشکیل اجرام بزرگتر می شود. پژوهشگران می گویند منتظر بدست آوردن داده های دقیق تری از حلقه های اورانوس با تلسکوپ فضایی جیمز وب هستند که در حال طی کردن مراحل نهایی ساخت است.

منابع

خبر علمی «پژوهشگران با تعیین دمای حلقه های اورانوس به گرم بودن بیش از انتظار آنها پی بردند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به Live Science و مجله نجوم، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا