چرا سنگ ها گوناگون هستند؟

تبلیغات

سنگ ها در اندازه ها و شکل های گوناگون یافت می شوند. بعضی از سنگ ها زبر و خشن هستند ولی برخی دیگر از آنها نرم و صاف می باشند. رنگ هایشان نیز یکسان نیستند و بعضی از آنها حتی به جواهرات شباهت بسیاری دارند. با تماشای انواع سنگ ها گاهی اوقات انسان به این فکر می افتد که به جمع آوری آنها از روی سطح زمین بپردازد.

چیزی که سنگ ها را به این زیبایی جلوه می دهد، ترکیبات سنگ ها است. سنگ ها از یک یا چند ماده ی معدنی به وجود آمده اند. همین مواد معدنی هستند که سنگ ها را به رنگ های متنوع و جالبی در می آورند و گاهی اوقات مانند جواهرات به آنها درخشش فوق العاده ای می بخشند.

سنگ ها همه مانند یکدیگر درست نشده اند. نوعی سنگ وجود دارد که اسم آن «سنگ رسوبی» است. این نوع سنگ ها از ته نشین شدن بعضی از مواد به وجود آمده اند. این مواد را آب، باد، یخ و یا گیاهان و جانوران در مسیر حرکت خود بر جای گذاشته اند و سپس با گذشت مدت زمان های بسیار طولانی، به سنگ تبدیل شده اند.

این گونه سنگ ها به صورت لایه لایه روی یکدیگر قرار می گیرند. نام هر یک از این لایه ها یک چینه است. از این رو، این سنگ ها را سنگ های چینه ای هم می نامند. سنگ های رسوبی یا چینه ای از اجزای کوچکی که معمولاً گرد و دایره ای شکل هستند درست می شوند، زیرا در جریان باد یا آب، این اجزا روی همدیگر می غلتند و گوشه های تیزشان ساییده می شود و به شکل گرد و دایره وار در می آیند. ماسه سنگ و سنگ های آهکی نمونه های مشهوری از انواع سنگ های رسوبی هستند.

تبلیغات
خرید انواع ساعت مچی عقربه ای مردانه و زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

بعضی از سنگ ها روزی به صورت مواد گداخته در دلِ زمین بوده اند، ولی اکنون به بیرون ریخته شده اند و روی سطح زمین یا در شکاف سنگ های دیگر جای گرفته اند. این گونه سنگ ها به «سنگ های آذرین» موسوم هستند. از نمونه های مشهور سنگ های آذرین که در بیشتر جاها پیدا می شوند، یکی گرانیت و دیگری بازالت می باشند.

نوع سوم، سنگ هایی هستند که اگرچه روزی به شکل سنگ های رسوبی یا آذرین بوده اند اما در نتیجه ی قرار گرفتن در معرض حرارت و وارد آمدن فشار به آنها، شکل دیگری به خودشان گرفته اند. این گونه سنگ ها به «سنگ های دگردیسی» یا «سنگ های دگرگون شده» نامگذاری شده اند. مرمر و کوارتز از زمره ی سنگ های دگردیسی می باشند.

در بعضی از سنگ ها چندین نوع مواد معدنی فلزی با سایر مواد سنگی به یکدیگر آمیخته شده اند. حال اگر مواد فلزی به اندازه ی کافی باشند بطوریکه بتوانیم آنها را از همدیگر جدا کنیم و مورد استفاده قرار دهیم، سنگ مورد بحث را «کانه» یا «سنگ معدن» می نامند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا سنگ ها گوناگون هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا