چگونه آموزش خلبانی بدون پرواز انجام می شود؟

دوره آموزش خلبانی، دوره ای طولانی و پُر هزینه است. پُر هزینه بودن این دوره به این دلیل است که آموزش خلبان با یک هواپیمای پُر از مسافر عاقلانه نیست و هواپیمایی که خالی پرواز کند نیز هر ساعت مقدار زیادی سوخت مصرف می کند.

در سال های اخیر خلبانان با دستگاه های شبیه ساز پرواز (Flight Simulator)، آموزش می بینند. شبیه ساز دستگاهی است که با کامپیوتر کنترل می شود و شرایطی مشابه پرواز و پیام های رادیویی فرودگاه ایجاد می کند. فردی که با این دستگاه آموزش می بیند، می تواند بدون پرواز واقعی، هدایت هواپیما و بلند کردن آن از زمین را تمرین کند. شبیه سازها می توانند خلبان را در شرایط مختلفی مانند طوفان، تاریکی یا نقص موتور نیز قرار دهند. این دستگاه حتی قادر است سقوط را نیز شبیه سازی کند. بنابراین شبیه سازهای پرواز، دقیقاً حس هدایت هواپیما را ایجاد می کنند.

اختراع شبیه سازها، مدت زمان مورد نیاز برای تمرین با هواپیمای واقعی را کاهش داده و به این ترتیب، در حفظ جان خلبانان و صرفه جویی در سوخت تاثیر فراوان داشته است.

حالا جالب است بدانید که بیشتر هواپیماهای پیشرفته دارای سیستم هدایت خودکاری هستند که پرواز آنها را کنترل می کند. این سیستم یک سیستم کاملاً کامپیوتری است که می تواند هواپیما را به هر نقطه ای از جهان هدایت کند. کامپیوتر هواپیما به حسگرها یا سنسورهایی متصل است که تمام حرکات هواپیما را تشخیص می دهند.

خلبانان پیش از پرواز اطلاعات لازم درباره ی موقعیت فعلی، مقصد و مسیر را وارد کامپیوتر می کنند. پس از پرواز، خلبان کامپیوترها را روشن می کند تا هواپیما را به مقصد هدایت کنند. خلبان معمولاً پیش از فرود و بخصوص در شرایط جوی نامناسب که دید کافی وجود ندارد، کامپیوتر را خاموش می کند و فرود را خود انجام می دهد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه آموزش خلبانی بدون پرواز انجام می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا