سفرهای هوایی و سگ هایی با بینی کوچک

در جولای سال 2010 دفتر حمل و نقل هوایی آمریکا آماری ارائه کرد که نشان می داد سگ هایی با نژاد بینی کوچک مثل پاگ، بوستون تریر، باکسر، بعضی از ماستیف ها، پکینز، لهاسا آپسو، شیتزو و بولداگ ها بیشتر از سگ هایی با اندازه بینی نرمال در هواپیما می میرند. در واقع در طول 5 سال اخیر بیشتر از نصف 122 سگی که در این خطوط هوایی مرده اند از سگ های بینی کوچک بوده اند.

چرا این سگ ها مشکلات تنفسی بیشتری دارند؟

دامپزشکان اعلام کرده اند که سگ های با بینی کوچک بطورکلی مشکلات تنفسی بیشتری دارند و این مشکل فقط در هواپیما نیست. دقت داشته باشید داشتن بینی کوچک به معنی نداشتن تمام اعضایی که در بینی سگ ها وجود دارد، نیست. سگ های بینی کوچک مثل سگ هایی با بینی نرمال تمام اعضا را دارند و کوچکی بینی شان فقط باعث می شود این اعضا فشرده تر کنار هم قرار بگیرند. مثل این است که از یک خانه ویلایی به یک آپارتمان نقل مکان کنید و بخواهید تمام وسائل را جا بدهید. همه جا می گیرند اما خیلی فشرده. این شرایط وقتی بدتر می شود که سگ تان اضافه وزن داشته باشد.

این سگ ها چه نوعی از بیماری های تنفسی دارند؟

به خاطر جای تنگ تر این سگ ها مشکلاتی مثل سوراخ های بینی کوچکتر از معمول، کام گوشتی بلندتر از معمول و نای باریکتری دارند. به خاطر این ویژگی ها آنها نمی توانند مثل یک سگ با بینی نرمال نفس بکشند و ممکن است هنگام بازی کردن، ورزش یا وقتی دچار استرس می شوند و زیاد گرم می شود، مشکل تنفس پیدا کنند. وقتی دچار استرس می شوند (سفرهای هوایی همیشه این مشکل را به وجود می آورد) راه هوایی شان بسته می شود. در واقع آنها در فضایی به اندازه یک نی نفس می کشند و وقتی دچار استرس می شوند سرعت نفس کشیدن شان چند برابر می شود و همین مسئله باعث بروز مشکل در دستگاه تنفس شان می شود. البته این مشکل همیشه به مرگ نمی انجامد اما سطح اکسیژن خون را مقدار قابل توجهی کم می کند.

چگونه این مشکلات ریسک سفرهای هوایی را در این سگ ها بیشتر می کند؟

این مشکلات در سیستم تنفسی این نوع سگ ها در طول سفرهای هوایی به دلیل کیفیت هوا و دمای قسمت بار بیشتر اتفاق می افتد. هر چند حیوانات خانگی در قسمت ویژه ای از بخش بار هواپیما نگهداری می شوند و هوایی تقریباً مشابه با هوایی که شما در کابین تنفس می کنید، دارند اما تهویه هوا ممکن است ایده آل سگ شما نباشد. به یاد داشته باشید سگ تان در محفظه مخصوصش است و به علاوه کسی در آن قسمت هواپیما نیست که حواسش به حیوانات باشد و در صورت بروز مشکل کمک شان کند. بنابراین تا وقتی که هواپیما فرود نیاید و شما بارهایتان را تحویل نگیرید نمی توانید از سلامت سگ تان مطمئن شوید.

چه کارهایی می توان انجام داد تا ریسک سفر هوایی با سگ های بینی کوچک کمتر شود؟

حیوان خانگی تان باید سالم و در وزن مناسب باشد. حیوانات خانگی که دچار بیماری و تحت درمان هستند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند. حیوانات خانگی پیر یا چاق هم در معرض خطر بیشتری هستند.

اگر حیوان خانگی تان را به محفظه ای که باید داخلش بماند، عادت بدهید استرس اش در طول پرواز کمتر می شود. به یاد داشته باشید که تمام محفظه ها، صرف نظر از اینکه نژاد سگ تان چیست، باید امن باشد تا حیوان نتواند از داخلش فرار کند. هر چند وجود بوی آشنا از استرس حیوان خانگی تان کم می کند اما از گذاشتن پتوهای ضخیم، حوله های پشمی یا پارچه های ضخیمی که ممکن است حیوان خانگی تان دور خودش بپیچد یا بینی اش را زیرش بگذارد، خودداری کنید چون احتمال مشکلات تنفسی را بیشتر می کند. یک پارچه نازک یا یک ورق روزنامه بهترین انتخاب ها برای گذاشتن کف محفظه است.

اگر سگ تان کوچک است و در محفظه زیر صندلی تان جا می شود که معمولاً بیشتر سگ های بینی کوچک این گونه هستند، از خطوط هوایی بخواهید اجازه بدهند در طول پرواز سگ تان را در قسمت مسافران کنار خودتان نگه دارید. اینکار را زمان رزرو پرواز انجام دهید نه زمانی که می روید فرودگاه تا سوار هواپیما شوید. بعضی از خطوط هوایی این اجازه را می دهند اما بطورکلی باید قوانین خطوط هوایی مختلف را مطالعه کنید تا متوجه سیاست های هر کدام شان در مورد ورود سگ ها به کابین مسافران بشوید.

آیا گربه های بینی کوچک هم در معرض خطر هستند؟

به خاطر اینکه گربه ها کوچکتر هستند، معمولاً اجازه حضورشان در کابین مسافران داده می شود و به همین دلیل درصد مرگ و میر کمتری برای گربه ها در پرواز ثبت شده است. ولی اگر قرار است گربه بینی کوچک تان در قسمت بار هواپیما باشد به خاطر وجود مشکلات تنفسی جانب احتیاط را رعایت کنید.

سعی کنید در ماه های گرم سال یا وقتی که مقصدتان جای گرمی است، پروازهای اول وقت را انتخاب کنید تا در دمای هوای بالای میانه روز در هواپیما نباشید و در زمان سرما یا سفر به مناطق سردسیر زمان گرم تر روز را انتخاب کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سفرهای هوایی و سگ هایی با بینی کوچک»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله پیام دامپزشکان، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا