چگونه ماهی های گوپی متولد می شوند؟

اگر آکواریوم در خانه داشته باشید، حتماً یک نوع ماهی می خواهید که زیبا بوده، به آسانی تغذیه کند و رفتار زندگی آن جالب باشد. یک ماهی که بتواند تمام این خصوصیات را داشته باشد، گوپی نام دارد، که اغلب به عنوان ماهی رنگین کمان نامیده می شود. این ماهی عادات جالب و غیر معمولی برای تولید مثل دارد، که می توانید بسیاری از جریانات آن را در آکواریوم بطور واقعی ببینید.

ماهی گوپی ماده برای تولید مثل به جای اینکه تخم را از بدن خود خارج کند، آن را در درون بدن نگه می دارد و وقتی که کاملاً مراحل رشد و نمو را طی کرد به صورت یک ماهی کوچک اما کامل، به درون آب می ریزد. این نوزادان قادرند شنا کرده، غذا بخورند و از حیوانات بزرگتر که ممکن است آنها را صید کنند دوری نمایند.

یک واقعیت جالب اینکه مادر آماده است که چند تا از نوزادان را بخورد، به ویژه اگر گرسنه باشد.

اما نجات نوزادان و حفظ آنها آسان است. بطور غریزی نوزادان تازه متولد شده به طرف نور شنا می کنند. اگر قسمت روشن آکواریوم، پوشیده از گیاهان آبزی بوده و پوشش گیاهی متراکمی داشته باشد، نوزادان کمتری خورده خواهند شد و چنانچه شانس مخفی شدن داشته باشند، ماهی های بزرگتر را فریب داده و نجات خواهند یافت.

ماهی های گوپی را از قسمت شمالی آمریکای جنوبی، از ونزوئلا و اطراف آن، می آورند. نمونه های این ماهی مدت ها بوسیله شخصی از ترینیداد به نام «لاچمر گوپی» جمع آوری و برای شناسایی به موزه بریتانیا فرستاده شد. این ماهی نام های مختلفی بوسیله دانشمندان به خود گرفته است، یکی از این نام ها Lebistes Reticulatus می باشد. از زمانی که این ماهی Girardinus Guppy نامیده شد، آن را بطور مختصر گوپی (Guppy) می گویند.

ماهی گوپی نر، رنگ درخشان تری نسبت به ماده دارد و همه ماهی های نر آن با یکدیگر تفاوت دارند و هرچه سعی کنید، نمی توانید دو ماهی یکسان از این نوع ماهی را بیابید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی «چگونه ماهی های گوپی متولد می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا