گیاه گوشتخوار چگونه موجودی است؟

گیاهان برای سلامتی به نیتروژن نیاز دارند. بسیاری از آنها، نیتروژن مورد نیازشان را از خاک می گیرند اما بعضی دیگر از آنها در گِل و لای و باتلاق رشد می کنند که مقدار نیتروژن در آنجا ناچیز است. به این ترتیب، چنین گیاهانی ناگزیر گوشتخوار می شوند، یعنی برای تامین نیتروژن مورد نیاز از جانوران ریز تغذیه می کنند.

گیاهان گوشتخوار برای به دام انداختن حشرات، روش های حیله گرانه ای را به کار می گیرند. یکی از انواع این گیاهان به نام ونوس مگس گیر (Venus flytrap) برگ هایی دارد که مانند کتاب باز شده و بر لبه ی آنها پُرزهای میخ مانندی قرار گرفته است. سطح داخلی این برگ ها نیز برای جلب توجه حشرات، سرخ رنگ است. وقتی حشره ای بر برگ های این گیاه می نشیند، برگ ها با حرکتی سریع بسته شده و او را به دام می اندازند.

در مناطقی از آسیا، گیاه گوشتخوار دیگری به نام کوزه ای (Carnivorous Pitcher Plants) فراوان است. برگ های این گیاه مانند یک گلدان یا کوزه گود است و داخلش از پولک هایی لیز و لَزِج پوشیده شده که پای حشره با افتادن به داخل گیاه به آن می چسبد.

گیاهان گوشتخوار پس از صید حشرات، آنزیم هایی ترشح می کنند که حشره را حل کرده و باعث هضم آن می شوند.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «گیاه گوشتخوار چگونه موجودی است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا