چگونه از فیکوس لیراتا در خانه نگهداری کنیم؟

فیکوس لیراتا که با نام برگ ویولنی نیز شناخته می شود، گیاهی آپارتمانی با برگ های بسیار بزرگ است که مهم ترین ویژگی و شرایط نگهداری آن به شرح زیر است:

  • این گیاه برگ های بسیار بزرگی دارد و به همین دلیل تبخیر آن از برگ هایش زیاد است. پس باید به آبیاری فیکوس لیراتا، توجه ویژه ای داشته باشید. برای آبیاری این گیاه، باید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری صورت گیرد.
  • اگر خانه شما به اندازه کافی نور ندارد، سراغ این گیاه نروید چون بعد از مدت کوتاهی خراب خواهد شد. فیکوس لیراتا، به نور زیاد احتیاج دارد، به همین دلیل باید آن را در نزدیکی پنجره جنوبی که بیشترین نور را دارد، قرار داد. چنانچه نور گیاه کافی نباشد، برگ های آن شروع به ریزش می کند.
  • همه گیاهان به سمت نور رشد می کنند و فیکوس لیراتا از این امر مستثنی نیست. در نتیجه برای اینکه گیاه تان ظاهر خوبی داشته باشد و تنها از یک طرف به سمت نور نرود، باید هر چند وقت یکبار، گلدان را در خلاف جهت موقعیت قبلی بچرخانید.
  • فیکوس لیراتا به رطوبت علاقه دارد به همین دلیل باید روی آن آب اسپری کنید. آبی که برای این منظور استفاده می شود باید آب جوشیده سرد شده یا آب معدنی باشد تا روی برگ لکه ایجاد نکند. علاوه بر این، باید داخل زیر گلدانی سنگ بچینید و درون آن آب بریزید و گلدان را به گونه ای که ته آن داخل آب قرار نگیرد، روی سنگ ها بگذارید. انجام اینکار به تامین رطوبت گیاه کمک می کند.
  • برای کوددهی به این گیاه می توانید ماهی یکبار در فصل رشد (از بهار تا اوایل پاییز) اینکار را انجام دهید. کوددهی باید با کود کامل و ترجیحاً مایع باشد. کود را باید طبق دستورالعمل کارخانه به گیاه بدهید زیرا کوددهی زیاد می تواند منجر به سوختگی برگ ها شود.
  • فیکوس لیراتا به دمایی حدود 16 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارد. دمای محیط نگهداری این گیاه نباید خیلی نوسان داشته باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از فیکوس لیراتا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله بهاره جلالوند – کارشناس آب و خاک – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا