چرا در پاییز برگ به رنگ های گوناگونی در می آید؟

تبلیغات

در فصل تابستان رنگ برگ تمام درخت ها سبز است. حالا برای برخی از درخت ها رنگ سبز گاهی روشن است و برای برخی دیگر گاهی تیره. اما در پاییز همین برگ ها به رنگ های گوناگونی در می آیند. ببینیم علت در چیست؟

می دانیم که سبزینه یا کلروفیل باعث سبز بودن برگ ها می باشد. کلروفیل یک کارخانه ی غذاسازی است که در داخل هر برگی وجود دارد. دو سوم از ماده ی رنگی داخل هر برگ را همین کلروفیل تشکیل می دهد. رنگ های دیگری نیز داخل برگ ها وجود دارد. ولی مقدار کلروفیل، آنقدر زیاد است که مانع می شود ما آنها را ببینیم.

بیایید با رنگ های دیگر موجود در برگ آشنا شویم.

  • ماده ی زرد رنگی وجود دارد که حاوی اکسیژن، هیدروژن و کربن است و گزانتوفیل نامیده می شود. این ماده حدود 23 درصد از رنگ آمیزی برگ ها را تشکیل می دهد.
  • کاروتین ماده ی دیگری است که رنگ هویج را پدید می آورد. ده درصد از این ماده نیز در برگ وجود دارد.
  • آنتوسیانین ماده ی دیگری است که در برگ وجود دارد و رنگ قرمز روشن را در بلوط و افرا بوجود آورده است.

در تابستان هیچ یک از رنگ های بالا به غیر از رنگ سبز در گیاهان دیده نمی شوند. اما وقتی که هوا سرد می شود، غذای ذخیره شده در برگ ها به شاخه ها و تنه ی درخت سرازیر می گردد. چون در فصل زمستان دیگر غذایی تولید نخواهد شد، از این رو کلروفیل داخل برگ ها تجزیه می شود و از بین می رود. پس از ناپدید شدن رنگ سبز، رنگ های دیگری که در برگ ها موجود هستند، نمایان می شوند.

تبلیغات
خرید انواع ست مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو استور

پس دلیل اینکه چرا در فصل پاییز برگ ها به رنگ های گوناگونی در می آیند را متوجه شدیم.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا در پاییز برگ به رنگ های گوناگونی در می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا