مرجان دریایی چیست؟

مرجان های سخت در واقع اسکلت جانوران کوچکی به نام پولیپ هستند. این جانوران به هم می پیوندند و یک کلونی را به وجود می آورند. مرجان ها جزو کیسه تنان طبقه بندی می شوند. مرجان ها با آنکه جثه ای کوچک دارند، در برخی از نقاط، کلونی های بسیار وسیعی را تشکیل می دهند. طول برخی از این کلونی ها به صدها کیلومتر می رسد. این جانوران اسکلت هایی آهکی به شکل های مختلف و زیبا به دور خود ترشح می کنند.

گاهی اوقات از انباشته شدن اسکلت میلیون ها مرجان، جزیره ای به وجود می آید. در چنین مناطقی هر پولیپ، اسکلت خود را روی اسکلت پولیپ قبلی ترشح می کند و می سازد. پس از مرگ پولیپ، اسکلت آن بر جای می ماند.

هر پولیپ شبیه یک لوله باریک است که یک طرفش بسته است و در طرف دیگر آن، دهان جانور قرار دارد. در اطراف دهان شاخک های نیشداری وجود دارد که جانور توسط آنها موجودات ریز دریایی را می گزد و می بلعد.

مرجان ها در آب های کم عمق دریاهای گرم به وفور یافت می شوند. از آنجا که کلونی مرجان ها در قسمت های کم عمق و گرم دریاها تشکیل می شود، آنها را می توان در امتداد سواحل یا اطراف جزایر یافت. مرجان ها عمدتاً در آب های گرم اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای مدیترانه دیده می شوند.

مرجان های قرمز و صورتی در آب های ساحلی دریای مدیترانه، بخصوص در اطراف ایتالیا و آفریقا یافت می شوند. این نوع مرجان ها کاربرد زینتی دارند و پس از صیقل دادن، براق می شوند. از مرجان های قرمز و صورتی برای ساختن زینت آلاتی چون گردنبند و سنجاق سینه استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «مرجان دریایی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا