چگونه از گل تاج خروس در خانه نگهداری کنیم؟

گل تاج خروس (Amaranth) از جمله گیاه های فضای بیرون از خانه است که برای کاشتن داخل گلدان و نگهداری در بالکن می تواند گزینه خوبی باشد.

به عبارتی رنگ شاد و پُر انرژی گل هایش همراه با نگهداری ساده و مقاومت گیاه، دست به دست هم داده است که تاج خروس را تبدیل به گیاهی مناسب برای شش ماه نخست سال کند.

تاج خروس اصالتی آسیایی دارد و به قول معروف اصل و نسب آن به همین مناطق گرمسیر آسیایی باز می گردد.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گل تاج خروس عبارت است از:

  1. گلدهی: تاج خروس اصولاً گیاهی گل محور بوده و شرایط گلدهی آن هم به این گونه است که تا فرا رسیدن فصل سرما (در صورت رسیدگی مناسب) گل می دهد و تقریباً از اواسط پاییز، این گیاه از گلدهی می افتد.
  2. نور: این گیاه به شدت آفتاب دوست است، یعنی اگر فضای نور مناسب در بیرون از خانه مانند بالکن، پانسیون و راه پله ندارید، بی خیال تاج خروس شوید! چون اولین نیاز تاج خروس نور مناسب آفتاب است.
  3. خاک: تاج خروس برای اینکه میزان گلدهی مناسبی داشته باشد و طراوت خودش را حفظ کند، مانند هر گیاه گل محور دیگری خاک قوی می خواهد. خاکبرگ مناسب ترین نوع خاک برای این گیاه است.
  4. آبیاری: اصولاً تاج خروس گیاهی مقاوم است، اما این مقاومت ذاتی او نباید با سهل انگاری شما در آبیاری همراه شود، بخصوص در روزهای گرم و تابستانی حواس تان به خشکی خاکش باشد و با آبیاری مناسب خاک آن را مرطوب نگه دارید.
  5. کود: تاج خروس را با کود شیمیایی به هیچ عنوان تغذیه نکنید، چون به شدت روی مواد شیمیایی حساس است و نتیجه معکوس خواهید گرفت.
  6. برگ ها: تاج خروس برگ هایی نوک تیز دارد و مهم ترین نشانه گل های آن هم شکل مجموعه ای و مخروطی است که به طول 15 سانتیمتر می رسد و رنگ های متنوع و شادی دارد و بیشتر در تابستان ظاهر می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گل تاج خروس در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. سلام دیروز یک گل تاج خروس از باغ در آوردم و داخل یک گلدان کردم
    و امروز باز جابجاش کردم پژمرده شده چکار کنم تا پژمرده نشه؟

  2. سلام اگر تاج خروس یکم کود و تقویت کنده شیمیایی بدیم باید چکنم چون گفتید اصلا مواد شیمیایی نباید باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا