خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چگونه از گل تاج خروس در خانه نگهداری کنیم؟
کسب و کار شما

چگونه از گل تاج خروس در خانه نگهداری کنیم؟

گل تاج خروس (Amaranth) از جمله گیاه های فضای بیرون از خانه است که برای کاشتن داخل گلدان و نگهداری در بالکن می تواند گزینه خوبی باشد.

به عبارتی رنگ شاد و پُر انرژی گل هایش همراه با نگهداری ساده و مقاومت گیاه، دست به دست هم داده است که تاج خروس را تبدیل به گیاهی مناسب برای شش ماه نخست سال کند.

گل تاج خروس هرمی

گل تاج خروس هرمی

تاج خروس اصالتی آسیایی دارد و به قول معروف اصل و نسب آن به همین مناطق گرمسیر آسیایی باز می گردد.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گل تاج خروس عبارت است از:

  1. گلدهی: تاج خروس اصولاً گیاهی گل محور بوده و شرایط گلدهی آن هم به این گونه است که تا فرا رسیدن فصل سرما (در صورت رسیدگی مناسب) گل می دهد و تقریباً از اواسط پاییز، این گیاه از گلدهی می افتد.
  2. نور: این گیاه به شدت آفتاب دوست است، یعنی اگر فضای نور مناسب در بیرون از خانه مانند بالکن، پانسیون و راه پله ندارید، بی خیال تاج خروس شوید! چون اولین نیاز تاج خروس نور مناسب آفتاب است.
  3. خاک: تاج خروس برای اینکه میزان گلدهی مناسبی داشته باشد و طراوت خودش را حفظ کند، مانند هر گیاه گل محور دیگری خاک قوی می خواهد. خاکبرگ مناسب ترین نوع خاک برای این گیاه است.
  4. آبیاری: اصولاً تاج خروس گیاهی مقاوم است، اما این مقاومت ذاتی او نباید با سهل انگاری شما در آبیاری همراه شود، بخصوص در روزهای گرم و تابستانی حواس تان به خشکی خاکش باشد و با آبیاری مناسب خاک آن را مرطوب نگه دارید.
  5. کود: تاج خروس را با کود شیمیایی به هیچ عنوان تغذیه نکنید، چون به شدت روی مواد شیمیایی حساس است و نتیجه معکوس خواهید گرفت.
  6. برگ ها: تاج خروس برگ هایی نوک تیز دارد و مهم ترین نشانه گل های آن هم شکل مجموعه ای و مخروطی است که به طول ۱۵ سانتیمتر می رسد و رنگ های متنوع و شادی دارد و بیشتر در تابستان ظاهر می شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گل تاج خروس در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

لقمه های انگلیسی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*