تاثیر ویتامین B در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه

ویتامین های گروه B شامل B1 (تیامین)،‌ B6 (پیریدوکسین)، B9 (اسید فولیک) و B12 (سیانوکوبالامین) به عنوان ویتامین های ضروری، نقش مهمی در عملکرد حافظه ایفا می کنند.

در این مقاله شما می توانید با تاثیر ویتامین B در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه تان آشنا شوید.

نتایج آزمایشات بالینی

B1 ویتامین محلول در آب است که در خمیر ترش (مخمر)، دانه حبوبات، سبزیجاتی مثل لوبیا و باقلا، نخود، گوشت خوک و گاو وجود دارد. تحقیقات وسیعی روی کودکان توسط دانشگاه کلمبیا در نیویورک صورت گرفته و نتیجه تحقیقات این است که این ویتامین سرعت عکس العمل ها را افزایش داده و حافظه را تحریک می کند. اما هیچ مدرک و دلیل کافی برای اثبات این قضیه وجود ندارد که بزرگسالان هم می توانند با مصرف ویتامین B1، لغزش های حافظه شان را کاهش داده و عملکرد آن را بهبود بخشند.

B6 هم ویتامین محلول در آب است که در دانه های حبوبات، سبزیجاتی مثل لوبیا و باقلا، گوشت قرمز، تخم مرغ و سبزیجات به وفور دیده می شود. این ویتامین بیشتر روی حال و حوصله فرد تاثیر دارد.

B9 در مخمر، جگر، قلوه و سبزیجات با برگ سبز دیده می شود.

B12 هم در گوشت قرمز و گوشت برخی از ماهی ها وجود دارد. وقتی در حافظه مشکلی دیده می شود، کمبود ویتامین B6 و B12 مشهود است. در این مورد تحقیقات زیادی هم صورت گرفته است.

ثابت شده است که افزایش ویتامین های گروه B در بدن بسیار خطرناک است. بنابراین قبل از اینکه از مکمل های ویتامین B استفاده کنید، حتماً با پزشک و یا داروساز مشورت کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تاثیر ویتامین B در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب دکتر حافظه، تالیف داگلاس جی. میسون و اسپنسر خاویر اسمیت ترجمه فرزانه اختیار وکالتی از نشر یاران، منتشر شده در 1391 با شابک 3-58-8862-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا