چگونه می توان عمر یک درخت را تخمین زد؟

گیاهان بر اساس طول عمرشان به سه طبقه تقسیم می شوند:

  1. گیاهان یکساله
  2. گیاهان دو ساله
  3. گیاهان چند ساله

گیاهان یکساله، گیاهانی هستند که در یکسال رشد می کنند، میوه می دهند و می میرند. گندم، جو و گوجه فرنگی جزو این دسته از گیاهان هستند.

گیاهان دو ساله، فقط دو سال عمر می کنند. این گیاهان در سال اول، برگ و در سال دوم، گل و میوه می دهند و پس از آن می میرند. گل انگشتانه یک گیاه دو ساله است.

عمر گیاهان چند ساله بیش از دو سال است. این گیاهان را معمولاً درخت می نامیم. درختان آلو، سیب، کاج و سپیدار جزو گیاهان چند ساله هستند. برخی از گیاهان چند ساله بیش از چهار هزار سال عمر می کنند. درختان عظیم الجثه چوب سرخ که در کالیفرنیا واقع در آمریکای شمالی روییده اند، بیش از چهار هزار سال سن دارند. عمر درخت سرخدار، سه هزار سال است. درختان شاه بلوط و بلوط به ترتیب دو هزار سال و 1500 سال عمر می کنند.

حال این سوال پیش می آید که چگونه می توان سن درختان را تعیین کرد؟ دانشمندان روش بسیار ساده ای برای اینکار یافته اند.

اگر به برش عرضی تنه یک درخت توجه کنید، حلقه های متحد المرکزی را روی آن می بینید. این حلقه ها، نشان دهنده سن درخت هستند. در واقع هرچه از سن درخت می گذرد، تنه آن ضخیم تر می شود. چوبی که در پاییز و زمستان می روید، فشرده تر و سخت تر از چوبی است که در بهار و تابستان می روید. همین موضوع باعث می شود که هر سال یک حلقه در تنه درخت شکل بگیرد. به این ترتیب با شمردن این حلقه ها می توان سن درخت را تعیین کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه می توان عمر یک درخت را تخمین زد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا