رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی بهتر است از رنگ قرمز به تنهایی و یا به عنوان رنگ غالب استفاده نکنید. دلیلش هم این است که به خاطر تند بودن بیش از حد رنگ قرمز، ممکن است در فضای خانه تنش ایجاد شود و این تنش به وجود آمده، باعث سردرگمی و کلافگی اعضای خانواده گردد. بهتر است از قرمز، در دکوراسیون داخلی به عنوان رنگ مکمل استفاده شود.

به عبارت دیگر از رنگ دیگری به عنوان رنگ غالب استفاده کنیم و برای جهت دادن و ایجاد حس در رنگ آمیزی منزل، از رنگ قرمز بهره بگیریم؛ مثلاً می توان قرنیزی به رنگ قرمز برای دیوار تهیه کرده و یا از سرامیک هایی با رگه ها رنگ قرمز برای ایجاد حس کمک گرفت. وسائل تزئینی کوچک قرمز نظیر تابلوهایی با رنگ غالب قرمز و یا کوسن هم می توانند در جریان انداختن این حس به شما کمک کنند.

بطورکلی توصیه می شود از این رنگ انرژی زا در منزل به عنوان آرایش محیط زندگی تان حتماً استفاده کنید، ولی دقت داشته باشید که هیچ وقت آن را به عنوان رنگ اصلی منزل به کار نبرید.

قرمز در اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یا هال قسمتی از خانه است که احتیاجی به هیجان و تحریک روحی آنچنانی ندارد و معمولاً رنگی به این تندی مناسب این فضا نیست. به این خاطر که ما در هال به دنبال کسب آرامش بواسطه نوشیدن یک فنجان چای دلچسب و یا دیدن فیلم و صحبت با خانواده هستیم و این همه هیجان جایی در این محیط آرام ندارد. به همین خاطر بهتر است در اتاق نشیمن از رنگ هایی با خاصیت تند و فعال نظیر قرمز، کمتر استفاده شود.

قرمز در ناهارخوری

قرمز جزو رنگ هایی است که اشتها را تحریک می کند. پس اگر در دوره های رژیم لاغری هستید، از این رنگ فراری باشید. ولی اگر به دنبال تحریک اشتها و لذت خوردن یک شام یا نهار باب میل هستید، می توانید با افزودن چاشنی رنگ قرمز در حوالی میز ناهارخوری تان، این لذت را تقویت کنید. معمولاً در رستوران ها هم از این رنگ استفاده می شود. اما در نظر داشته باشید که، در اینجا هم مثل اتاق پذیرایی، رنگ قرمز را غالب قرار ندهید، بلکه از المان های مربوط به خوراک، به رنگ قرمز استفاده کنید.

نورپردازی قرمز در اتاق خواب

پس از گذشت مدتی، معمولاً اتاق های خواب، دیگر آن جذابیت روزهای اول خود را از دست می دهد. با توجه به اینکه در این اتاق آرامش حرف اول را می زند و قرمز با این آرامش در تضاد است، می توان با دقت خیلی زیاد آرامش و قرمز را با هم آشتی داد. به نحوی که هم از حس کسل کنندگی اتاق خواب کاسته شود و هم نهایت آرامش از محیط کسب شود. می توان با استفاده از لامپ های قرمز و تنظیم نور آنها به شکل تابش غیر مستقیم، این شرایط را فراهم کرد. همانطوری که در سقف های پیش ساخته انجام می شود و در دکوراسیون جدید، دور تا دور اتاق پذیرایی با این سیستم نورپردازی می گردد.

یکی از زیباترین و خوشایندترین ترکیبات رنگی، سفید و قرمز است. مخصوصاً سفید مایل به شیری، ملایم بودن سفید و ظرافت پنهان در این رنگ، در ترکیب با شدت و تندی رنگ قرمز، باعث ایجاد ترکیب فوق العاده ای می شود که گرما و صمیمیت را برای ساکنین خانه به ارمغان می آورد. اگر قرمز، به همراه رنگ های ملایم گرم و یا طرح هایی مثل طرح چوب بکار برده شود، باعث ایجاد فضایی سنتی می گردد و اگر این رنگ را در کنار رنگ های خنک و ملایم استفاده کنید فضایی مدرن ایجاد می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا