خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چگونه رنگین کمان درست می شود؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چگونه رنگین کمان درست می شود؟

رنگین کمان را همه دیده ایم. این کمان زیبا همیشه بعد از رگبار و به هنگام روشن شدن هوا در آسمان به چشم می آید.

اما رنگین کمان چگونه درست می شود؟ رنگین کمان مانند طیف منشور از تجزیه ی نور سفید به وجود می آید.

نور سفید هنگام عبور از قطرات باران تجزیه می شود و تشکیل رنگین کمان را می دهد. البته توضیح این موضوع که چرا این پدیده در آسمان به شکل کمان مشاهده می شود، اندکی مشکل است و به محاسبات ریاضی احتیاج دارد.

رنگین کمان هنگامی که نور خورشید به لبه ی اریب یک آینه یا موقعی که به لبه ی یک منشور بتابد، مشاهده می شود. همان طوری که گفتیم، رنگین کمان بوسیله ی نور سفید به وجود می آید. نور سفید در حقیقت مخلوطی از رنگ های مختلفی است. وقتی نور به سطح یک حباب صابون می تابد، ما رنگ های موجود در یک نور عادی را مشاهده می کنیم. در این حالت، نور سفید به طول موج های متفاوتی تجزیه می گردد که ما می توانیم آنها را با چشم مان ببینیم.

این طول موج ها شامل رنگ های زیر می باشند: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش. طول موج های مزبور نواری با خط های موازی به وجود می آورد، بطوریکه رنگ هر خط، با رنگ خط دیگر تناسب و هماهنگی دارد. این نوار طیف نامیده می شود و زمانی که به رنگین کمان نگاه می کنید، درست مثل این است که به یک منشور یا به یک طیف خیره شده اید.

در حقیقت، رنگین کمان همان منحنی بزرگ منشور است که در نتیجه ی شکسته شدن (یا انکسار) نور خورشید به وجود می آید. وقتی نور خورشید از ذرات آب موجود در هوا بگذرد، درست مثل این است که وارد طیف شده باشد و لذا شکسته می شود و سپس در جهات مختلف دیگری منعکس می گردد. به این ترتیب، در چنین وضعیتی در داخل قطره ی آب مورد بحث، اکنون رنگ های متفاوتی داریم که از یک طرف به طرف دیگر حرکت می کنند.

بعضی از این نورهای رنگی بعداً از طرف دیگر قطره ی آب در جهات مختلف منعکس می شوند و انعکاس آنها به رنگ شان بستگی دارد. پس زمانی که شما به این رنگ ها در رنگین کمان نگاه می کنید، این رنگ ها را منظم و به ترتیب مخصوصی مشاهده خواهید کرد. این نظم و ترتیب مخصوص به این صورت است که رنگ قرمز در بالا قرار گرفته و رنگ بنفش در قسمت پایین واقع شده است.

البته وقتی رنگین کمان را می توانیم ببینیم که خورشید و چشم های ما و مرکز رنگین کمان بر روی یک خط مستقیم قرار گرفته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

همه ی آنچه که از بیماری لوپوس باید بدانید

همه ی آنچه که از بیماری لوپوس باید بدانید

بیماری لوپوس نوعی بیماری با درگیری چند عضو از بدن است که ...