هویج و سلامت چشم

عموم افراد اعتقاد دارند، هویج برای بینایی و دید چشم مناسب است. آیا این عقیده حقیقت دارد؟ و آیا واقعاً هویج برای بینایی خوب می باشد؟

خب، می توان در جواب گفت، هم حقیقت دارد و هم ندارد. اگر شما از بینایی کامل برخوردار نباشید، هویج نمی تواند دید و دقت بینایی تان (تیزبینی) را بهبود بخشد. به عنوان مثالی ساده رژیم غذایی هویج برای فردی نابینا، بی تاثیر خواهد بود. اما ویتامین های موجود در سبزیجات می توانند به ارتقای سطح سلامت چشم کمک کنند. هویج حاوی بتا کاروتن است. ماده ای که در بدن به ویتامین A تبدیل و از مواد مغذی برای سلامت چشم می باشد.

قرن ها هویج با فواید سلامتی شناخته شده است. در قرون وسطی از هویج برای درمان هر بیماری، از بیماری های مقاربتی گرفته تا اثر مارگزیدگی استفاده می شد. در جنگ جهانی دوم هویج با بینایی و بخصوص دید در شب همراه شد. داستانی مربوط به نیروهای هوایی سلطنتی بریتانیا گفته می شد که خلبانان ماهر جنگنده ها، یک رژیم ثابت از هویج برای قدرت دید در شب دارند. بر اساس این گفته مردم بریتانیا شروع به رشد و خوردن هویج کردند تا در خاموشی های اجباری جنگ جهانی دوم، دید مناسبی داشته باشند. هر چند که داستان جنگنده های بریتانیا برای پنهان کردن واقعیت استفاده از رادار و بمب افکن های لوفت وافه (Luftwaffe) بود.

بدون توجه به تبلیغات بریتانیا، شکی نیست که ویتامین موجود در هویج می تواند سلامت چشم را ارتقاء دهد، اما چگونه هویج به چشم کمک می کند؟ ما می خواهیم و شما می توانید، با افزایش سن چشمانی سالم داشته باشید.

خواص مفید هویج برای سلامت چشم

هویج سرشار از بتا کاروتن است. رنگدانه ی کاروتنوئید در بسیاری از میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ موجود می باشد. بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است. به این معنا که این مواد در بدن تغییر شیمیایی پیدا کرده و به نوع فعال خود تبدیل می شوند. کمبود شَدید ویتامین A در بدن یکی از علل اصلی نابینایی است. کمبود ویتامین A همچنین می تواند به رمد چشم منجر شود. رمد چشم بیماری است که در آن چشم دیگر قادر به تولید اشک نیست و سبب خشکی در چشم، تورم پلک ها و زخم قرنیه می شود. ویتامین A می تواند از تشکیل آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (زردی چشم و از علل اصلی نابینایی در افراد مسن) جلوگیری کند.

هویج تنها گیاهی نیست که حاوی بتا کاروتن است و می تواند به چشم کمک کند. انبه، کدو تنبل، زردآلو و طالبی نیز از منابع بتا کاروتن هستند. این ماده مغذی در شیر و پنیر، زرده تخم مرغ و جگر نیز پیدا می شود.

علاوه بر بتا کاروتن، هویج حاوی لوتئین که یک آنتی اکسیدان است، می باشد. غذاهای سرشار از لوتئین سبب افزایش تراکم رنگدانه ها در ماکولا (منطقه ی زرد بیضی شکل، نزدیک به شبکیه چشم) می شود. تراکم بیشتر رنگدانه ها در ماکولا، از شبکیه چشم محافظت و خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد. اسفناج و کلم نیز سرشار از لوتئین هستند.

آناتومی چشم انسان
آناتومی چشم انسان

اما مراقب باشید چه میزان میوه و سبزیجات حاوی بتا کاروتن مصرف می کنید. از آنجا که بتا کاروتن رنگدانه است، مصرف بیش از حد آن شاید پوست شما را به رنگ نارنجی متمایل کند. هر چند که این اتفاق بی خطر می باشد، با این حال یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «هویج و سلامت چشم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا