محافظت از چشم در برابر دژنراسیون ماکولا

یکی از بیماری های چشمی که فرد با افزایش سن به آن دچار می شود دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) است که موجب کاهش دید مرکزی خواهد شد. AMD ماکولای چشمی و بخشی به اندازه یک پاک کن بسیار کوچک در شبکیه است که دید را کاهش می دهد. اصطلاحاً دو نوع خشک و تر از دژنراسیون ماکولا وجود دارد که می تواند به درجات مختلفی از کاهش دید مرکزی منجر شود.

انواع دژنراسیون ماکولا تر و خشک
انواع دژنراسیون ماکولا تر و خشک

با اینکه تعداد کمی از افراد مبتلا به AMD کاملاً نابینا شده اند، اما کاهش دید مرکزی می تواند فعالیت های مستقل ابتدایی یک فرد مانند مطالعه و رانندگی را با سختی روبرو کند. بنابراین باید از سنین جوانی مراقبت های پیشگیری کننده از دژنراسیون ماکولا را آغاز نمود. آنچه مراقبان پزشکی ماهر و حرفه ای برای کاهش خطر AMD قبول دارند، معاینه سالیانه چشم است. این تنها راه برای تشخیص زودتر علائم خطر می باشد. اما از سوی دیگر، گزینه های دیگری هم وجود دارند که می توانند در کاهش پیشرفت دژنراسیون ماکولا و یا پیشگیری از آن کمک کنند.

پروفسور لری اسپیتزبرگ می گوید: «تغذیه عنصر اصلی در محافظت از بینایی است. پژوهشی که توسط انستیتوی ملی چشم انجام شده است، نشان می دهد که ویتامین C – A و E و بتاکاروتن، لوتئین و زینک، نقش مهمی در محافظت از چشم ها دارند و مصرف غذاهایی با چنین مواد غذایی، توصیه می شود.»

نور خورشید همانطور که به پوست آسیب می رساند، برای چشم ها هم مضر است و این آسیب می تواند منجر دژنراسیون ماکولا شود. استفاده از عینک آفتابی مقاوم در برابر پرتو UV راه هوشمندانه ای برای جلوگیری از AMD است.

برای افراد مبتلا به AMD از نوع تر، گزینه های درمانی از تجویز دارو تا درمان بوسیله پرتو لیزر متغیر است. با این حال به خاطر داشته باشید که برای مراقبت از چشم هایتان، کارهایی مانند خوردن مواد غذایی دوستدار بینایی، معاینه سالانه چشم، ترک سیگار، ورزش منظم، کنترل فشار خون و وزن را فراموش نکنید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «محافظت از چشم در برابر دژنراسیون ماکولا»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا