فرستنده کربنی چیست؟

فرستنده کربنی در گوشی تلفن وجود دارد. این فرستنده یا میکروفون است که یک کپی الکتریکی از صدای کاربر تهیه می کند و گوشی یا دریافت کننده صدا، صدای شخص را در آن سوی خط دو برابر می نماید. در یک فرستنده کربنی، امواج صدای کاربر یک دیافراگم یا دیواره ارتعاش تولید می کند. لرزش باعث می شود که یک دکمه فلزی روی دانه های کربنی فشار وارد کند. جریان الکتریکی از میان دانه های کربن همراه با نیروی مرتبط به این فشار عبور می کند و صدا را کپی می کند.

در یک گوشی تلفن، کپی الکتریکی از صدای تلفن کننده از طریق سیم عبور می کند و لرزش هایی در میدان مغناطیسی آهنربای الکتریکی تولید می کند. در نتیجه، آهنربای دائمی دیافراگم را می لرزاند و امواج صوتی مانند آن صدا را تولید می کند.

نام الکساندر گراهام بل مربی اسکاتلندی و مخترع تلفن بسیار مشهور است. او تنها 27 سال داشت که توانست اصل انتقال صدا به صورت الکتریکی را عملی سازد و نهایتاً در سال 1876 در 29 سالگی بود که توانست اختراع تلفن اولیه خود را به ثبت برساند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فرستنده کربنی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا