با الکساندر گراهام بل آشنا شویم

الکساندر گراهام بل در سال 1847 در اسکاتلند متولد شد و تحصیل کرد، اما بیشتر عمرش را در آمریکا گذراند. بل قبل از ترک اسکاتلند، با استفاده از علائم رمزی که پدرش ابداع کرده بود، به کودکان ناشنوا تدریس می کرد. علاقه او به صدای انسان و درک این مطلب که اصوات امواج یا ارتعاشات صوتی را در هوا به وجود می آورند، وی را به راهی هدایت کرد که به موفقیت انتقال گفتار از طریق سیم حامل جریان الکتریکی منتهی شد.

در سال 1876 میلادی، اولین تلفن کارآمد را ارائه داد که البته معایبی نیز داشت؛ از جمله باید خیلی سریع از مقابل دهان به مقابل گوش انتقال داده می شد و صدای آن نیز – حتی وقتی گوینده فریاد می زد – بسیار ضعیف بود. بلافاصله، مخترعی آمریکایی به نام ادیسون، تلفنی با قدرت و کارآیی بسیار بیشتر تولید کرد. در سال 1880، بل گرامافون را عرضه کرد که نمونه تکامل یافته دستگاه فونوگراف ادیسون بود. این وسیله صدا را ضبط و پخش می کرد.

اگرچه همواره از الکساندر گراهام بل به عنوان مخترع تلفن یاد می کنند، اما سزاوارتر است که او را معلم خوب ناشنوایان بدانیم.

اولین تلفن بل

اساس تلفن الکساندر گراهام بل تغییر و تبدیل اصوات تولید شده بوسیله صدای انسان به جریان الکتریکی بود. سپس این جریان در طول یک سیم به حرکت در می آمد و در سوی دیگر، دوباره به صوت تبدیل می شد. اولین مکالمه تلفنی وقتی انجام شد که بل و دستیارش (واتسون) یک فرستنده جدید را برای ارسال همزمان چند پیام تلگرافی، آزمایش می کردند. اولین کلمات بطور اتفاقی انتقال یافتند و واتسون صدای بل را از اتاق دیگر شنید که اسید را روی لباسش ریخته بود.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با الکساندر گراهام بل آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا