چگونه فولاد، ضد زنگ می شود؟

تبلیغات

فولاد شامل آهن، کربن، کروم و چند عنصر دیگر است. پیش از اختراع فولاد ضد زنگ، چاقو و دیگر لوازم فولادی خانه، اگر پس از استفاده خوب خشک نمی شدند به راحتی زنگ می زدند.

کمی پیش از جنگ جهانی (1912) بود که دانشمندی انگلیسی به نام هری بریرلی (Harry Brearley) کشف کرد که کربن موجود در فولاد به زنگ زدن آن کمک می کند. او سعی کرد که مقدار کربن را در فولاد کاهش داده و به جای آن از مقدار بیشتری کروم (Chromium) استفاده کند. او متوجه شد که با کاهش نسبت کربن و افزایش نسبت کروم، فولاد در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود.

نکته: کروم فلزی نقره ای رنگ است که در قرن هیجدهم توسط شیمیدانی فرانسوی به نام Louis Nicolas Vauquelin کشف شد. بزرگترین مزیت کروم این است که زنگ نمی زند. به همین دلیل از کروم در آبکاری سطح بعضی فلزات و محافظت از آنها در برابر زنگ زدگی مانند سپرهای اتومبیل یا سطح اجاق های آشپزی استفاده می شود.

با توجه به این نکته، بریرلی باید نسبت استفاده از کروم را به دقت تعیین می کرد. چون اگر کروم بیش از اندازه به فولاد افزوده می شد، آن را شکننده می کرد. او پس از آزمایش های فراوان، مناسب ترین فرمول آهن زنگ نزن را یافت و فولاد ضد زنگ اختراع شد.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ، خرید بسته اینترنت، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه فولاد، ضد زنگ می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا