الیاف کربن برای مقابله با زلزله

اگر در کشوری زندگی کنید که زلزله امانش را بریده باشد، برای محافظت و ایمن سازی ساختمان ها چه می کنید؟ ژاپن تقریباً سالانه 1500 زلزله دارد و مردم این کشور به دنبال راه های مبتکرانه برای محافظت از سازه ها هستند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، یک شرکت نساجی ژاپنی به جای استفاده از فولاد و بتن، به الیاف فیبر کربن رو آورده است. به عبارتی کمپانی کوماتسو سیرن (Komatsu Seiren) طنابی با قابلیت کشسانی بالا از ترکیب فیبر کربن اختراع کرده است.

کوماتسو که به دنبال استحکام بخشی نمایشگاه و آزمایشگاه جدید خود در نومی بوده، از شرکت مهندسی کنگو کوما و همکاران (Kengo Kuma) خواسته با ساختن میله هایی از این جنس، ساختمان شان را محکم کند.

شون هوریکی، مهندس معمار این پروژه می گوید: «از آنجا که فیبر کربن سخت و انعطاف پذیر است، با ما تماس گرفتند با این ایده که از آن استفاده کنند و ساختمان خود را در برابر زلزله مقاوم سازند.»

این تیم 1031 میله از این جنس را به سقف متصل کرد و به زمین بست. هوریکی ادامه می دهد: «کارش کاملاً مشخص است. وقتی ساختمان به سمت چپ متمایل می شود. میله های سمت راست آن را بر می گردانند و بر عکس. پرده ای از 2778 میله ساخته شده از الیاف فیبر کربن یک لایه قابل اعتماد از ثبات در ساختمان ایجاد می کنند. شبکه درونی کربن و پوشش بیرونی آن کمک می کند قدرت افقی زلزله مهار شود.»

قبل از متصل کردن میله ها، کنگو کوما و همکاران، دیواره ساختمان را تقویت کردند تا در برابر فشار کشسانی مقاوم باشد و در اطراف سازه تکیه گاه هایی نصب کردند که مانع بلند شدن آنها از زمین شود.

این اولین بار است که فیبر کربن برای چنین هدفی به کار گرفته شده اما هوریکی می گوید این میله ها در سازه های انعطاف پذیر مثل ساختمان های چوبی که میل به حرکت افقی دارند، نیز کاربرد دارد. ویژگی بسیار مهم الیاف فیبر کربن وزن سبک آن است به نحوی که یک رول 160 متری آن تنها 12 کیلوگرم وزن دارد.

منابع

خبر علمی «الیاف کربن برای مقابله با زلزله» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به CNN و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا