تکنولوژیمجله چرا و چگونه؟

الیاف کربن برای مقابله با زلزله

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

اگر در کشوری زندگی کنید که زلزله امانش را بریده باشد، برای محافظت و ایمن سازی ساختمان ها چه می کنید؟

ژاپن تقریباً سالانه ۱۵۰۰ زلزله دارد و مردم این کشور به دنبال راه های مبتکرانه برای محافظت از سازه ها هستند. یک شرکت نساجی ژاپنی به جای استفاده از فولاد و بتن، به الیاف فیبر کربن رو آورده است. به عبارتی کمپانی کوماتسو سیرن (Komatsu Seiren) طنابی با قابلیت کشسانی بالا از ترکیب فیبر کربن اختراع کرده است.

کوماتسو که به دنبال استحکام بخشی نمایشگاه و آزمایشگاه جدید خود در نومی بوده، از شرکت مهندسی کنگو کوما و همکاران (Kengo Kuma) خواسته با ساختن میله هایی از این جنس، ساختمان شان را محکم کند.

شون هوریکی، مهندس معمار این پروژه می گوید: «از آنجا که فیبر کربن سخت و انعطاف پذیر است، با ما تماس گرفتند با این ایده که از آن استفاده کنند و ساختمان خود را در برابر زلزله مقاوم سازند.»

این تیم ۱۰۳۱ میله از این جنس را به سقف متصل کرد و به زمین بست. هوریکی ادامه می دهد: «کارش کاملاً مشخص است. وقتی ساختمان به سمت چپ متمایل می شود. میله های سمت راست آن را بر می گردانند و بر عکس. پرده ای از ۲۷۷۸ میله ساخته شده از الیاف فیبر کربن یک لایه قابل اعتماد از ثبات در ساختمان ایجاد می کنند. شبکه درونی کربن و پوشش بیرونی آن کمک می کند قدرت افقی زلزله مهار شود.»

قبل از متصل کردن میله ها، کنگو کوما و همکاران، دیواره ساختمان را تقویت کردند تا در برابر فشار کشسانی مقاوم باشد و در اطراف سازه تکیه گاه هایی نصب کردند که مانع بلند شدن آنها از زمین شود.

این اولین بار است که فیبر کربن برای چنین هدفی به کار گرفته شده اما هوریکی می گوید این میله ها در سازه های انعطاف پذیر مثل ساختمان های چوبی که میل به حرکت افقی دارند، نیز کاربرد دارد. ویژگی بسیار مهم الیاف فیبر کربن وزن سبک آن است به نحوی که یک رول ۱۶۰ متری آن تنها ۱۲ کیلوگرم وزن دارد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «الیاف کربن برای مقابله با زلزله»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا گزارش مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط