7 تغییر کوچک که تفاوت های بزرگی را در زندگی به وجود می آورند

شادی و موفقیت انسان ها در زندگی، در گروی نوع تفکر، فعالیت های هدفمند و ایجاد روابطی ماندگار با اطرافیان است. خبر خوش این است که کنترل تمام این عوامل به دست خود ما می باشد و ما می توانیم تغییر را انتخاب کنیم.

با تغییراتی که در ادامه به آنها اشاره می شود، شما می توانید تاثیرات مثبت بزرگی را روی کیفیت زندگی تان داشته باشید.

1) افکار خود را بشناسید.
افکار شما نوع احساسات تان را تعیین می کنند و احساسات شما نیز در نوع عملکردتان تاثیر می گذارند. در واقع بسیار سخت است که شما در ذهن تان خود را فردی ناامید و بدون اعتماد به نفس تصور کنید و در عمل خود را امیدوار و با اعتماد به نفس بالا ببینید؛ پس لازم است در ابتدا افکار منفی خود را شناسایی کنید و سپس آنها را تغییر دهید. بنابراین خودآگاهی اولین گام برای ایجاد تغییر است. از خود بپرسید: «الان چه فکری در سرم هست و دلیلش چیست؟»، «آیا این فکرها کمکی به من می کنند؟» چون همین که از افکار خود آگاهی پیدا کنید، می توانید مسیر آنها را در ذهن خود تغییر دهید و به سوی آنچه که برای شما مثبت است، گام بر دارید.

2) احساسات خود را از واکنش هایتان جدا کنید.
زمانی را به بررسی دقیق نوع احساسات خود در شرایط مختلف اختصاص دهید و این باور را در خود ایجاد کنید که تصمیم گیری درباره واکنش هایی که می خواهید نشان دهید، نباید وابسته به احساسات تان باشد؛ البته منظورمان پنهان یا سرکوب کردن احساسات نیست؛ مثلاً شما تمایلی ندارید که در انجام پروژه ای شریک داشته باشید و وجود یک شریک در کنارتان، شما را عصبی و مضطرب می کند؛ اما بهترین کار این است که عکس العمل منطقی داشته باشید و حتی اگر قرار باشد شریکی هم نداشته باشید نباید این تصمیم گیری به خاطر احساس عصبانیت و اضطراب تان باشد. شما باید تاثیرات مثبت و یا منفی داشتن شریک در یک پروژه کاری را بررسی کنید و سپس بهترین تصمیم را بگیرید. حتی اگر در یک رابطه دوستی هستید و از دوست خود کوتاهی هایی می بینید و این رفتار دوست تان شما را ناراحت می کند، به جای تصمیم سریع مبنی بر قطع رابطه با وی، سعی کنید با دیدی باز تاثیرات رفتارهای طرف مقابل تان را بررسی کنید و سپس عکس العمل لازم را نشان دهید.

3) مقایسه را متوقف کنید.
همیشه افرادی وجود داشته اند و البته وجود خواهند داشت که از شما موفق تر هستند. افرادی که در مقایسه با شما شغلی بهتر، پولی بیشتر و مدال های بیشتری کسب می کنند. اگر قرار باشد شما دائماً خودتان را با دیگران مقایسه کنید، هرگز ارزش ها و توانایی های خود را نمی بینید. شما در حال رشد هستید، اما با مقایسه خود با دیگران، فقط استعدادهایتان را فراموش می کنید. سعی کنید همیشه به دنبال موفقیت و پیشرفت در چیزهایی باشید که خودتان آنها را مهم و با ارزش می دانید.

به تلاش های خود معنی بدهید. معنی دادن به هر کاری که انجام می دهید، ابزاری قدرتمند برای غلبه بر مقایسه کردن خودتان با دیگران است و باعث می شود شما روی توانایی ها و اهداف خودتان متمرکز شوید.

4) در شروع هر روز، زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید.
زمان، بزرگترین دارایی ما انسان ها است. اگر هر یک از ما یاد بگیریم بطور هدفمند از آن استفاده کنیم، شانس بیشتری هم برای رسیدن به زندگی ایده آل خود خواهیم یافت؛ مثلاً اینکه شما هر روزِ خود را چگونه شروع کنید، در تحقق یافتن اهدافی که در طول روز برای خود تعیین کردید بسیار موثر است. پس در شروع هر روز، زمانی را به فکر کردن درباره خودتان اختصاص دهید. درباره اینکه می خواهید روز خود را چگونه بگذرانید. برنامه هایی را در طول روز برای خود در نظر بگیرید که به شما آرامش می دهند. مانند دعا کردن، مدیتیشن و ورزش کردن. دانستن اینکه چگونه روز خود را می گذرانید، تاثیر مثبت ماندگاری روی کیفیت زندگی شما خواهد گذاشت.

5) هر هفته یک کار جدید انجام دهید.
داشتن روزهای تکراری و یکنواخت زندگی را برای ما کسل کننده می کند؛ پس بکوشید هر هفته یک تغییر کوچک در زندگی خود ایجاد کنید و یک کار جدید انجام دهید تا زندگی تان از یکنواختی در بیاید. شما می توانید بطور هدفمند زندگی خود را از حالت یکنواختی در بیاورید و کارهایی را انجام دهید که تاکنون انجام نداده اید. حتی تغییرات بسیار کوچک هم می توانند زندگی شما را پُر از جذابیت کنند.

6) حتی زمانی که صحبت می کنید هم بشنوید.
گوش دادن، ابزاری بسیار قدرتمند برای یادگیری و ایجاد رابطه است که در اختیار ما می باشد. اما متاسفانه افراد به کسب این مهارت توجه زیادی نشان نمی دهند. زمانی که در حال صحبت کردن با فردی هستید، سوالی از او بپرسید و به جای اینکه به این فکر کنید که حرف بعدی شما چه باشد، با دقت به حرف های او گوش دهید. تمام توجه خود را به او و حرف هایش معطوف کنید. این گونه شما، هم می توانید چیزهای بیشتری یاد بگیرید و هم اینکه، با جان و دل گوش دادن به حرف های دیگران بهترین تحسین برای آنها محسوب می شود.

7) با احساس حق به جانب بودن خود بجنگید.
اگر از افرادی هستید که همیشه خود را حق به جانب می دانید، یادتان باشد این احساس شما می تواند حتی صمیمانه ترین روابط تان را تحت تاثیر عوامل منفی قرار دهد؛ البته ممکن است این احساس از درون، شما را اغنا کند، اما گاهی به قیمت از دست دادن یک رابطه تمام می شود. زمانی که می خواهید نظرتان را به دیگران بگویید، این سوال را از خود بپرسید که آیا پاسخ دیگری هم می تواند به این مسئله وجود داشته باشد که من آن را ندانم؟ البته این نکته به این معنا نیست که دیدگاه و ارزش هایتان را فراموش کنید، اما مهم است که این احساس را از خود دور کنید.

تغییرات کوچک در طول زمان می توانند تاثیرات بزرگی روی کیفیت زندگی شما بگذارند؛ پس از همین امروز شروع کنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «7 تغییر کوچک که تفاوت های بزرگی را در زندگی به وجود می آورند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله پتی جانسون (Patti Johnson) در مجله SUCCESS ترجمه شده توسط فاطمه سراجی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا