مراقب خشک شدن گیاهان خانگی تان باشید

گیاهان با ورود به خانه و قرار گرفتن در آب و هوای مصنوعی، به مدتی زمان نیاز دارند تا خودشان را با آن تطبیق دهند. بنابراین وقتی گیاهی را به خانه می آورید، انتظار آن را داشته باشید که تعدادی از برگ هایش خشک بشود و بهترین کاری که می توانید برای گیاهان خانگی تان انجام بدهید این است که شرایط رشد آنها را بدانید و تا جایی که می توانید آن شرایط را برایشان فراهم نمایید.

دست به کار شوید اما مراقب باشید با کارهای افراطی، گیاه را از بین نبرید.

برخی از مهم ترین مواردی که موجب خشک شدن گیاه می شوند، عبارتند از:

1) آبیاری بیش از حد
اولین کاری که می تواند گیاه تان را از بین ببرد، آبیاری زیاد آن است. این کار موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود. پس به گیاه تان آنقدر آب بدهید که در آن غرق نشود! و از روی برنامه آبیاری را انجام دهید. هیچگاه نباید اجازه بدهید خاک گیاه کاملاً خشک شود. چون موجب تشکیل نمک می شود که رشد گیاه را مهار می کند. شاید تا زمانی که یک لایه سفید رنگ روی خاک یا گلدان را نگیرد، متوجه نمک نشوید.

2) رطوبت کم
همانطور که رطوبت کم می تواند موجب خشکی پوست انسان شود، بر گیاهان خانگی هم بخصوص در فصل زمستان، تاثیر فراوان دارد. با روشن شدن بخاری، رطوبت هوا کم می شود. تصور کنید این امر چه تاثیری بر گیاهانی که چند هفته قبل در فضای باز زندگی می کردند، خواهد داشت.

قرار گرفتن گیاهان خانگی در مجاورت منبع مستقیم گرما مثل رادیاتور نه تنها برگ های گیاه را می سوزاند، بلکه کم آبی را تسریع می کند.

3) نور کافی
گیاهانی که به اندازه کافی نور دریافت نمی کنند، رنگ پریده می شوند و دیگر برگ های سبز، سالم و تازه نمی دهند. چون گیاهان به نور خورشید واکنش نشان می دهند. همین طور عدم دریافت نور کافی موجب می شود که برگ های جدید، کوچکتر از برگ های قبلی باشند.

4) قرار گرفتن گیاه در کنار پنجره
قرار دادن گیاه بخصوص انواع گرمسیری در نزدیکی در یا پنجره که مرتب باز و بسته می شود، مثل آن است که گیاه را به صورت محافظت نشده در فضای باز قرار بدهیم.

5) نادیده گرفتن مشکل آفت
آفات گیاهان خانگی به سرعت تکثیر می شوند. هیچ شکارچی طبیعی نمی تواند آنها را کنترل کند، پس با سختکوشی برای یافتن علائم آفات، تلاش کنید. شته، کنه و… می توانند در طی چند روز کل گیاه را بیمار کنند و اگر این آفت ها بسیار جدی باشند، گیاه هیچ وقت نمی تواند بهبودی کامل یابد.

6) گلدان کوچک
وقتی گیاه تان به اندازه کافی رشد کرد و گلدان قبلی دیگر مکان مناسبی برایش نبود، ریشه به صورت دَوَرانی رشد کرده و خودش را به گلدان محدود می کند. این گیاهان زودتر خشک می شوند، چون نسبت خاک به ریشه کم می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «مراقب خشک شدن گیاهان خانگی تان باشید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ترجمه شده توسط کارولین سحاکیان در مجله خانواده، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا