چگونه از گیاه کروتون در خانه نگهداری کنیم؟

کروتون گیاهی است که با دلبری خاص برگ هایش شناخته می شود، برگ هایی که طیفی از زرد، سبز و قرمز را در بر می گیرد و اگر شرایط برای رشدش فراهم باشد، فوق العاده در گلدان های بزرگ خوش می نشیند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری کروتون عبارت است از:

افراد بسیاری پس از خرید کروتون و بردن آن به خانه، خیلی زود با مشکل ریزش برگ و نابودی کامل گیاه مواجه شده اند. اصولاً کروتون گیاهی است که یک مقدار غریبی می کند. یعنی وقتی از مرکز عرضه گل و گیاه آن را خریداری می کنید و به خانه می آورید، به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی و محیطی برگ هایش شروع به ریزش می کنند. این موضوع تا حد زیادی طبیعی است و نباید نگران شد و گیاه بعد از مدتی خودش را با شرایط جدید به شرط رعایت موارد زیر تطبیق می دهد.

  • نور: نور کنار پنجره برای این گیاه کفایت می کند. باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب در تابستان به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد می کند و طیف رنگ های زیبا را از بین می برد.
  • دما: برای کروتون مهم تر از اینکه دما چند درجه باشد، ثبات دمایی مهم است، سعی کنید درجه حرارت محیط ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور متوسط 20 درجه سانتیگراد بهترین شرایط دما برای این گیاه است.
  • آبیاری: بین دو آبیاری، حتماً خاک خشک و البته موقع آبیاری گل کاملاً سیراب شود.
  • رطوبت: در تابستان احتیاج به غبارپاشی روزانه دارد، ولی در زمستان هفته ای یکبار کافی است می توانید یک جزیره در زیر گلدان ایجاد کنید تا رطوبت دائم ایجاد شود.
  • تغذیه: در فصل های رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده شود.
  • تعویض گلدان: باید صبر کنید تا ریشه ها از زیر گلدان بیرون بزند آن وقت گلدان را تعویض کنید.
  • تمیزی برگ ها: برگ را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید، مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود می کند، از آنها به هیچ وجه استفاده نکنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه کروتون در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. چطور از کروتون در برابر سرما محافظت کنیم؟ تمام‌جوانه‌های کروتون‌من از بین رفتن…. فک کنم دلیلش سرمای هواست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا