اختلال در بینایی فضانوردان پس از سفر فضایی

محققان متوجه شده اند سفر به فضا برای فضانوردان اختلالاتی در بینایی ایجاد می کند و به ورم سر آنها منجر می شود. تحقیقات آنها نشان داده سفرهای فضایی مایعات در بطن های مغز را تغییر می دهد. بطن های مغز در حقیقت حفره هایی هستند که اجازه می دهند مایعات در مغز جریان یابند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، میکرو گرانش فضا سبب می شود مایعات در این حفره ها به سمت بالا بروند و در نتیجه مایعات در سه بطن مغز اندکی منبسط می شوند.

در این پژوهش مغز 11 فضانورد مرد روس، قبل و بعد از سفر فضایی بررسی شد تا تاثیرات چنین سفری بر مغز رصد شود. هر یک از این فضانوردان شش ماه را در فضا گذرانده بودند. تحقیقات نشان داد رگ های بدن این فضانوردان پس از بازگشت کوچکتر شده و به حالت طبیعی بازگشت اما این روند چند ماه طول کشید.

آنجلیک ون اومبرگن (Angelique Van Ombergen) در دانشگاه Antwerp بلژیک، در این باره می گوید: «در زمین گرانش مایعات داخل بدن را به سمت پاها می کشاند اما در فضا این اتفاق نمی افتد. به محض اینکه فرد وارد گرانش میکرو می شود مایعات بدن به سمت قسمت بالایی آن جریان می یابند. به همین دلیل در تصاویر به نظر می رسد فضانوردان سری ورم کرده و بزرگ دارند.»

طبق نتیجه این تحقیقات پس از بازگشت فضانوردان به زمین، حجم بطن مغزهای آنها بطور متوسط 11 درصد افزایش یافته بود. علاوه بر آن محققان متوجه ارتباطی بین حجم یکی از چهار حفره مغز و نابینایی شدند. هر چند برای اثبات این امر به مشاهدات بیشتری نیاز است.

حدود 30 درصد فضانوردانی که در پروازهای فضایی کوتاه مدت و 60 درصد فضانوردانی که به ماموریت های طولانی در ایستگاه فضایی بین المللی رفته اند، اختلال در بینایی را گزارش کرده اند.

خطرات سلامتی مانند آنچه در بالا گفته شد موانعی مهم برای زندگی انسان در فضا به شمار می رود.

منابع

خبر علمی «اختلال در بینایی فضانوردان پس از سفر فضایی» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به New Scientist و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا