چگونه عینک، دید را اصلاح می کند؟

تصور کنید قبل از اختراع عینک، زندگی برای میلیون ها نفر از افراد چگونه بوده است. اگر شما نزدیک بین بودید و در شب به آسمان نگاه می کردید، نمی توانستید ستارگان را ببینید، حتی قادر به دیدن ابرها و پرندگانی که در هوا پرواز می کردند نیز نبودید.

ما به این دلیل می توانیم ببینیم که نور وارد چشمان ما می شود و روی شبکیه چشم، که مانند صفحه حساس عکاسی عمل می کند، می افتد. اگر نور به جلو یا عقب شبکیه بیفتد، قادر به دیدن نخواهیم بود. به همین دلیل چشم دارای عدسی است تا با تنظیم نور، آن را به نقطه مورد نظر بتاباند.

وقتی چشم های سالم به اشیای واقع در دور دست نگاه می کنند، تصویر بدون هیچ مشکلی به روی شبکیه می افتد و چنانچه به اشیای نزدیک، مثلاً در کمتر از 5 متر نگاه کنیم، تصویر در پشت شبکیه خواهد افتاد. در اینجا، عدسی چشم عمل تطابق را انجام می دهد، یعنی ماهیچه ویژه ای منقبض شده و شکل عدسی را تغییر می دهد. این عمل باعث افتادن تصویر روی شبکیه شده و چشم به وضوح آن را می بیند.

اما عمل تطابق در دو حالت غیر ممکن می شود. اول آنکه به علت کهولت و بالا رفتن سن، عدسی های چشم قدرت انعطاف پذیری خود را از دست می دهند و نمی توانند شکل خود را به سهولت تغییر داده و نور را به موقع متمرکز سازند. دوم آنکه برخی از افراد بطور مادرزادی چشمانی نزدیک بین و یا دوربین دارند. (افرادی که فاصله کانونی چشم آنها زیاد است، دوربین نامیده می شوند. چون اشیای دور را خوب ولی اجسام نزدیک را به سختی می بینند.)

گاهی ممکن نیست بتوان تصویر را روی شبکیه متمرکز کرد، بنابراین باید از عینک استفاده شود. کاری که عینک می کند همان کاری است که عدسی های چشمان ما قادر به انجام آن نیستند. عینک تصویر را روی شبکیه متمرکز کرده و به این ترتیب، عدسی های چشمان ما احتیاجی به تطابق ندارند.

افراد نزدیک بین فاصله کانونی عدسی چشم شان طوری است که تصویر در جلوی شبکیه می افتد و به نظر تیره و تار می آید. اگر این فرد عمل تطابق را انجام دهد، یعنی عضلات چشم را منقبض کند، فقط قادر است تصویر را کمی جلوتر بیاورد. بنابراین شخص باید از عینک استفاده کند که تصویر را عقب برده و روی شبکیه بیندازد و آن وقت می تواند واضح ببیند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه عینک، دید را اصلاح می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا