هوش مصنوعی و دیدن آن سوی دیوار

دانشمندان موفق به ساخت یک ساختار هوش مصنوعی جدید و ویژه شده اند که به کمک آن می توان آن سوی دیوارها را نیز اسکن کرده و متوجه شد که چه چیزی در فرای دید ما قرار داد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، ضرب المثل های قدیمی برخی ملل، رازها را به صورت استعاره به عنوان تصویری آن سوی دیوار می دانند؛ زیرا انسان هیچگاه نمی تواند فرای اجسام سختی مانند دیوار را ببیند، ولی به نظر می رسد که هوش مصنوعی این امکان را برای انسان ها فراهم ساخته است. دانشمندان توانسته اند با استفاده از دو فناوری مختلف، امکان مشاهده تصاویر فرای دیوارها را ممکن سازند.

یکی از راهکارهای تشخیص اجسام در محیط های خارج از دید، سیستم سونار بوده است که امواج رادیویی در آن به اطراف پخش می شوند و بازگشت این امواج نشان دهنده وجود اجسام در محیط است. با این حال این فناوری قدیمی بیشتر در زیر دریا کاربرد داشته و نسخه پیشرفته تر آن اسکن رادیویی بوده که با ترکیب آن با هوش مصنوعی، امکان مشاهده پشت دیوارها به وجود آمده است.

در فناوری جدید طراحی شده، دانشمندان موفق شدند تا انسانی که در پشت دیوار راه می رفت را در یک ساختار مشابه اسکلت بدن مشاهده کرده و وضعیت حرکت او را به صورت دقیق شناسایی کنند.

در حقیقت این پروژه ویژه با همکاری دانشگاه MIT و مرکز تحقیقات نظامی دارپا انجام شده است و به این ترتیب اهداف نظامی برای این پروژه قطعی به نظر می رسند. به این ترتیب عملیاتی مانند حملات نیروی ویژه پلیس در شرایط گروگان گیری و مواردی از این دست با آگاهی دقیق از موقعیت قرارگیری مهاجمان انجام خواهد شد. این امر موجب می شود که تلفات نیروی انسانی به شدت کاهش پیدا کرده و بتوان به صورت دقیق تری برای حمله به مهاجمان اقدام کرد.

منابع

خبر علمی «هوش مصنوعی و دیدن آن سوی دیوار» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به MIT و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا