آزمون کوکولوژی سفری در بیابان

آزمون سفری در بیابان یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

روی میز کار شما انباشته از کارهای ناتمام است و سایر همکاران شما به خانه رفته اند. نیم نگاهی به ساعت می کنید و ساعت با تمسخر نگاه تان را پس می دهد. با سر در گمی و ناامیدی در این فکر هستید که آیا این کار هرگز به پایان خواهد رسید؟

استادتان سخنرانی سه ساعته ای راجع به خسته کننده ترین موضوع در جهان دارد. دیگر اندک جایی در دفتر برای یادداشت برداشتن باقی نمانده است و تنها نیم ساعت به پایان کلاس وقت دارید. ناگهان این فکر در ذهن تان به وجود می آید که زمان برایتان متوقف شده است.

  1. شما در حال شترسواری در پهنه وسیع یک بیابان به ظاهر بی انتها هستید. آنقدر به همراه شتر طی مسیر کرده اید که دیگر نزدیک است از حال بروید. چه واژه هایی به شتر که تمام مسیر شما را حمل کرده است، خواهید گفت؟
  2. درست زمانی که حس می کنید از تشنگی تلف خواهید شد، آبادی زیبایی را در دور دست می بینید، اما یک نفر پیش از شما به آنجا رسیده است؟ این مسافر کیست؟
  3. در بیابان زمان به کندی می گذرد و گویی که در بی نهایت قدم بر می دارید، ناگهان در دور دست روشنایی یک آبادی را می بینید. در نهایت به مقصدتان رسیدید، چه احساسی دارید از اینکه سفرتان به پایان رسیده است؟
  4. زمان آن رسیده تا از شتری که راهی طولانی را با او همسفر بوده اید جدا شوید. زمانی که از شتر پیاده می شوید، یک سوارکار جدید روی محمل می نشیند و جای شما را می گیرد. سوارکار جدید کیست؟

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

بیابان و شتر نماد سفر به سوی استقلال فردی هستند. این تصویر به ویژه در آشکار کردن احساسات شما در جدایی از معشوقه تان قابل تامل است و پاسخ ها نمایانگر واکنش شما در زمانی است که باید راه تان را از یکدیگر جدا کنید.

1) کلماتی که به شتر گفتید، حرف هایی است که هنگام جدایی به خودتان خواهید گفت. آیا از عبارت های نیروبخش همچون «ما پیروز می شویم» یا «نگران نباش همیشه اوضاع اینجور نمی ماند» استفاده کردید؟ یا اینکه ناامید بودید و جملاتی مانند «ما گم شده ایم، واقعاً ناامیدم، فکر کنم اینجا تلف خواهیم شد…» گفتید.

2) در روانشناسی، آبادی نماد کلید حل مشکلات است. فردی که در اینجا با او مواجه شُدید، ممکن است در گذشته به شما یاری رسانده باشد و شما در موقع نیاز می توانید به او اتکاء کنید.

3) آبادی در انتهای سفر نماد بازگشت آرامش روحی پس از تحمل اضطراب روانی ناشی از تحمل شکست عشقی است. احساس شما هنگام رسیدن به آبادی، احساسی است که پس از غلبه بر شکست عشقی خواهید داشت.

4) سوارکار جدید شخصی است که بطور پنهانی نسبت به او احساس حسادت یا رقابت دارید. آیا او رقیب تان در عشق است یا کسی که قلب شما را شکسته است؟

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی سفری در بیابان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در ۱۳88 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا