کاربرد فناوری نانو در خانه چیست؟

در حال حاضر بیش از 2000 نانو فناوری در بازار وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. محصولات مورد استفاده در بخش باتری، میکروالکترونیک و کرم های ضد آفتاب از همه شناخته شده تر هستند. فناوری نانو در بخش های مختلف خانه نیز قابل استفاده است. برخی از کاربردهای فناوری نانو در بخش های مختلف خانه عبارتند از:

آشپزخانه

تمام آشپزخانه ها سینک دارند که درون آن فیلترهایی بکار رفته است. این فیلترها میکروب ها و ترکیبات مختلف را می توانند جداسازی کنند. یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده در سینک ها نانوذرات نقره و نانوساختارهای کربنی فعال شده هستند.

کربن فعال ماده ای است که مساحت سطحی بالایی دارد بطوریکه می تواند با حفره ها فضای زیادی را ایجاد کند تا ترکیبات مورد نظر را از آب بزداید. نانوذرات نقره از رایج ترین نانومواد برای از بین بردن باکتری ها و قارچ ها هستند که اینکار با رهایش یون یا اتم های نقره اتفاق می افتد. این یون ها دیواره سلول باکتری ها را از بین می برند.

در حال حاضر نانوذرات نقره را برای پوشش دهی سطح قاشق و چنگال، سطح داخلی فریزر، در اتاق ها، ظرف غذای حیوانات خانگی و هر جایی که احتمال رشد میکروارگانیسم های ناخواسته وجود داشته باشد، می توان یافت.

از دیگر نانوذرات برای ایجاد خاصیت مقاومت در برابر حرارت و خودتمیزشوندگی استفاده می شود. این نانوذرات را روی کف آشپزخانه یا روی کابینت ها می توان یافت. لایه های نازک حاوی دی اکسید تیتانیوم و دی اکسید سیلیکون قابلیت ایجاد خواص آب گریزی دارند و مانع از لک شدن سطح آشپزخانه می شوند.

روی سینک ها را نیز می توان با مایسل ها که نوعی نانوذره هستند، شست. این نانوذرات قابلیت تمیزکنندگی داشته و روغن و چربی ها را از بین می برند. از لیپوزوم ها نیز می توان روی کابینت ها استفاده کرد که خواص تمیزکنندگی بالایی دارند.

حمام، محصولات آرایشی و بهداشتی

زئولیت ها مواد نانوحفره ای بوده که قادر به جذب بالا هستند و اکسید آلومینیوم و سیلیکون نیز رفتاری مشابه زئولیت دارند. این ترکیبات را می توان در حمام برای جذب بوی بد مواد استفاده کرد. نانوذرات اکسید آلومینیوم را نیز می توان به عنوان پُر کننده شفاف در تولید سرامیک ها استفاده کرد. البته نانوذرات نقره و مس را نیز می توان در حمام به عنوان آنتی باکتریال استفاده نمود.

فولرین ها نیز که دارای خواص آنتی اکسیدان هستند، می توانند برای زدایش رادیکال های آزاد استفاده شوند. برخی شرکت ها نانوذرات طلا را با پروتئین های ابریشم مانند ترکیب کرده و کرم ضد چروک تولید می کنند.

گاراژ

گرافن و نانولوله های کربنی استحکام بالایی دارند. در حال حاضر از آنها می توان در سازه ها برای افزایش استحکام و کاهش وزن استفاده کرد. البته این ترکیبات در محصولات ورزشی نظیر چوب گلف و همچنین در تایر خودروها نیز کاربرد دارند.

اکسید تیتانیوم نیز به عنوان افزودنی برای محافظت از سطح استفاده می شود. تابش پرتو UV با استفاده از نانوذرات اکسید تیتانیوم قابل کنترل می باشند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کاربرد فناوری نانو در خانه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت The Conversation ترجمه مجله فناوری نانو، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا