استخراج توالی ویروس بومی آنفلونزا

برای اولین بار، پژوهشگران ژنوم ویروس آنفلونزا را در قالب شکل اصلی RNA استخراج کرده اند. پیش از این، تمام ژنوم های آنفلونزا مانند بیشتر ویروس ها، با کپی مولکولی درون DNA شناخته می شدند؛ اما پژوهشگران با استفاده از فناوری توالی سنجی نانوروزنه (Nanopore)، توالی رشته RNA را در شرایطی که از درون کانال مولکولی ریزی جریان پیدا می کند، خواندند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، RNA از نظر شیمیایی شبیه به پسرعموی شناخته شده تَرش، DNA است. در جانداران معمولی، RNA در نقش واسطه بین ژن های کدگذاری شده در DNA و پروتئین ها عمل می کند و وظایفی را در درون سلول ها انجام می دهد؛ اما بسیاری از ویروس ها اطلاعات ژنتیکی خود را به شکل RNA ذخیره می کنند تا DNA.

در روش نانوروزنه، پژوهشگران جریانی الکتریکی را در طول روزنه مولکولی نانومقیاسی اعمال می کنند؛ با عبور مواد ژنتیکی از درون روزنه، شدت جریان تغییر می کند و با اندازه گیری و تحلیل این افت و خیزها می توان کدهای مولکول RNA را بازخوانی کرد. با استفاده از این روش می توان به بررسی ژنوم ویروس ها و انواع RNA در دیگر جانداران پرداخت؛ ترکیبات شیمیایی اسرارآمیز روی مولکول RNA را که ممکن است روی عملکردهای درون سلولی تاثیر بگذارند، شناسایی کرد و از تغییرات RNA پرده برداشت.

منابع

خبر علمی «استخراج توالی ویروس بومی آنفلونزا» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به nature و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا