نانو تکنولوژی به زبان ساده

نانو تکنولوژی یک علم تغییر شکل یافته با هدف ساخت و تولید وسائل در ابعاد کوچک است، بطوریکه تمامی اتم ها در جای مخصوص خود باشند. علم نانو مرزهای منضبط علم سنتی را از بین برده و از محدودیت ها سبقت گرفته است و علومی مانند فیزیک، شیمی، الکتریسیته، زیست پزشکی، شهرسازی و مهندسی مکانیک را در مقیاس های بسیار کوچک مطالعه و بررسی می کند.

ما امروزه در زندگی خود اثر این علم را در بسیاری موارد مانند کشاورزی، خودروهای صنعتی، پزشکی و تولیدات مصرفی دیده و شنیده ایم. به عنوان مثال در پزشکی نانو، از نانو ذرات برای تشخیص و درمان سرطان استفاده می شود. بسیاری از داروهای ضد سرطان در آزمایش های اولیه، به دلیل عوارض بد و مخرب خود و عدم توانایی در تشخیص سلول بیمار، از درجه اعتبار ساقط می شوند. اما اکنون علم نانو در پزشکی موقعیتی را ایجاد کرده که در آن نه تنها بیمار از عوارض ناخوشایند شیمی درمانی در امان می ماند بلکه امید و انگیزه بهبودی در وی نیز بیشتر و تقویت می شود.

این فناوری، موضوعی عظیم و گسترده است که عموماً از آن به عنوان علمی که روی ذرات در مقیاس اتمی و مولکولی تمرکز دارد، یاد می شود. در واقع کلمه نانو (NANO) از زبان یونانی به معنای کوتوله یا کوتاه شده، آمده است.

یک نانومتر معادل یک میلیاردم متر است. درک میزان کوچک بودن این عدد برای ما تقریباً غیر ممکن است. دانشمندان و مهندسان در بسیاری از وسائل خود از این علم بهره گرفته اند. برای مثال موسسه ملی نانو تکنولوژی در آمریکا توانست جسمی بسازد در ابعاد یک نانومتر که حدود 100 هزار برابر کوچکتر از اندازه موی انسان یا 1000 برابر کوچکتر از سلول خونی است یا در ابعاد حدود نصف DNA انسان می باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نانو تکنولوژی به زبان ساده»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله فائزه پورمتشکر در مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا