معجزه تمرکز 68 ثانیه چیست؟

بسیاری از سخنرانان موفقیت به خصوص در حوزه قانون جذب (جاذبه) نظیر ایستر هیکس، نظریه جالبی دارند، آنها می گویند: «اگر انسان بتواند فقط 18 ثانیه روی چیزی که واقعاً می خواهد تمرکز کند، یک زندگی بزرگ در کائنات به صدا در می آید که توجه کل هستی را به سمت این شخص جلب می کند. اگر این 18 ثانیه بتواند تا 68 ثانیه ادامه یابد، دیگر کار تمام است. کل هستی به تکاپو می افتد تا برای فکر متمرکز شده یک راه حل پیدا کند. اگر آرزوست، برآورده اش کند و اگر سوال است، برایش جوابی بیابد.»

در نگاه اول، شاید این عدد 68 ثانیه خیلی کم و ناچیز به نظر برسد. 68 ثانیه یعنی فقط یک دقیقه و هشت ثانیه و بسیاری از افراد فکر می کنند که تمرکز به این مدت هیچ کاری ندارد!

خب؛ شما هم همین طور فکر می کنید؟ بسیار عالی است! شما می توانید، پس امتحان کنید.

68 ثانیه تمرکز

برای بسیاری از افراد هنوز یک ثانیه اول رد نشده فکرشان منحرف می شود. ایده ای جدید بلافاصله از اعماق افکارشان ظاهر می شود. نجواگر درونی‌شان به سخن در می‌آید که جدی نگیر و دست از این بازی‌ها بردار و به مسائل مهم‌تر زندگی بپرداز و…

بله؛ ما عادت کرده ایم. در حقیقت عادت داده شده ایم که بدون فکر و بر اساس عادت زندگی کنیم. ما صبح از خواب بر می خیزیم و بدون اینکه فقط چند ثانیه برای کارهای روزانه وقت بگذاریم. شروع می کنیم به خوردن صبحانه و سر کار رفتن. بدون اینکه 68 ثانیه مستمر ناقابل برای ارزیابی کارهایمان وقت بگذاریم، اسب سرکش ذهن را به این سو و آن سو می تازانیم تا ظهر شود و ناهاری بخوریم و استراحتی و بعد دوباره کار و سپس شب و دور هم جمع شدن و تلویزیون دیدن و بعد خوابیدن.

هر ساعت 60 دقیقه است و شبانه روز شامل 24 تا 60 دقیقه یعنی 1440 دقیقه است، اما ما خیلی مواقع در این 1440 دقیقه شبانه روزمان نمی توانیم 68 ثانیه روی یک موضوع خاص فکرمان را متمرکز کنیم!

این فکر پر جست و خیز که نمی تواند آرام بگیرد، به چه دردی می خورد؟!

فکر پریشان و ناآرام، چیزی جز بی قراری و آشفتگی به همراه ندارد. پیر و جوان، زن و مرد هم نمی شناسد. فکری که نتواند آرام گیرد و چند لحظه ای روی موضوعی که صاحب فکر صلاح می داند متمرکز شود، مطمئناً در زمان نیاز و بحران که تمرکز بیشتر لازم است، کارآیی ندارد و فلج می شود. بنابراین باید همین الان هر کاری که داریم زمین بگذاریم و به سراغ ذهن ناآرام خود برویم و 68 ثانیه آن را مهار کنیم.

68 ثانیه به شرایطی که الان در آن قرار داریم، بیندیشیم و 68 ثانیه بعد به اینکه واقعاً در زندگی چه می خواهیم، فکر کنیم.
68 ثانیه به خوشبختی های خودمان بیندیشیم و 68 ثانیه دیگر به این فکر کنیم که چقدر آرام می شویم وقتی روی مسائل زندگی خودمان با آرامش فکر می کنیم.

کائنات بیرون از بدن ما گوش به فرمان ماست تا هرچه را که می خواهیم، به او ابلاغ کنیم. اما به یک شرط و آن این است که موقع دستور دادن این طرف و آن طرف نپریم. 68 ثانیه یکجا بایستیم و صریح و شفاف بگوییم چه می خواهیم. آن وقت می توانیم کناری بنشینیم و معجزه عدد 68 را در زندگی خود ببینیم!

منابع

  1. کتاب نیم کیلو باش، ولی خودت باش! نوشته سعید گل محمدی. انتشارات آسیم. آذر 1391.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا