5 تهدید مریخ برای کشتن انسان

سیاره مریخ پدیده ها و ویژگی هایی دارد که می تواند جان انسان را در مدت کوتاهی بگیرد. برای نمونه، امواج و اشعه های مضر در مریخ یکی از بزرگترین تهدیدها برای فضانوردان است. اما خطرهای بزرگ دیگری نیز وجود دارد که جان مسافران به مریخ را تهدید می کند. در این مقاله شما می توانید با 5 تهدید مریخ برای انسان آشنا شوید.

ناسا قصد دارد تا اواسط سال 2030 میلادی ماموریت انسانی در مریخ انجام دهد و در حال حاضر مشغول مطالعه روی چندین فناوری مختلف برای اطمینان از زنده ماندن فضانوردان در سیاره سرخ است. پاسکال لی (Pascal Lee)، یکی از محققان ناسا، مواردی را توضیح می دهد که باید برای حفظ جان فضانوردان در نظر گرفته شوند.

1) مریخ خون را به جوش می آورد.

سریع ترین عاملی که می تواند یک مسافر حفاظت نشده را در مریخ به کام مرگ بفرستد، فشار جوی بسیار پایین است. لی در رابطه با این خطر در مریخ گفت: «با توجه به فشار جو مریخ که 100 برابر کمتر از زمین است، خون انسان در دمای معمولی آن به جوش می آید. تمام گازهای موجود در خون به صورت حباب در می آیند و فرد طی چند ثانیه می میرد.»

2) جو مریخ از دی اکسید کربن تشکیل شده است.

جو زمین از 78 درصد نیتروژن و 21 درصد اکسیژن، مقادیری بخار آب و دی اکسید کربن تشکیل شده است. اما در مریخ 95 درصد جو از دی اکسید کربن است. گاز اکسیژن برای تنفس انسان ضروری است و هیچ گازی نمی تواند جایگزین آن شود. در جو مریخ نیز ذره ای اکسیژن آزاد وجود ندارد و تنفس در فضای آزاد آن ظرف چند دقیقه انسان را به کشتن می دهد.

3) دمای مریخ به شدت متغیر است.

در گرم ترین روزهای تابستان در مریخ دمای محیط به 21 درجه سانتیگراد می رسد. این دما در شب تا منفی 62 درجه سانتیگراد پایین می آید. در صورتی که لباس مناسب این دما در اختیار فضانوردان نباشد، آنها فقط چند ساعت با مرگ فاصله خواهند داشت.

4) غبار مریخی

گرد و غبار موجود در سطح مریخ دارای ترکیباتی است که برای ریه انسان سمی محسوب می شود. این ذرات ریز در صورتی که استنشاق شوند، برای گرفتن جان انسان تنها به چند هفته زمان نیاز دارند.

5) تشعشعات سرگردان

عدم وجود یک میدان مغناطیسی سراسری در مریخ و ضخامت پایین جو این سیاره سبب شده که اشعه های پُر انرژی کیهانی مستقیماً به سطح آن برسند و با ایجاد سرطان خون شَدید، طی چند ماه انسان را از پا در می آورند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «5 تهدید مریخ برای کشتن انسان»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت space ترجمه شده توسط مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا