خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / نجوم / چرا ماه شکل های مختلفی دارد؟
کیمیاهاست

چرا ماه شکل های مختلفی دارد؟

کره ی ماه در مداری به دور سیاره ی زمین گردش می کند و پیمودن این مدار یک ماه طول می کشد. کره ماه به دور محور خود نیز می چرخد و این چرخش هر بار ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه به طول می انجامد. پیمودن مدار و چرخش ماه تقریباً در مدت ثابتی انجام می گیرد و به همین علت است که ما از زمین همیشه فقط یک طرف ماه را می بینیم.

کره ی ماه بر خلاف خورشید از خود نوری ندارد و اینکه درخشان به نظر می رسد به خاطر آن است که نور خورشید را به سوی ما منعکس می کند. وقتی که کره ی ماه به دور سیاره ی زمین گردش می نماید، قسمت های مختلفی از آن از خورشید روشنایی می گیرند. گاهی از اوقات، تمام صورت مرئی ماه از کره ی زمین روشن دیده می شود و گاهی هم فقط قسمتی از قرص ماه را روشن می بینیم.

مردم با مشاهده ی هر حالت، اظهار می دارند که «ماه در آسمان، چهره اش را عوض می کند.» این تغییر حالت های ماه را نمودها یا صور ماه می نامند و معنایش این است که ما فقط قسمت هایی از ماه را می بینیم.

هر دوره از صور ماه با ماه نو شروع می شود و ماه نو زمانی است که ماه در فاصله ی میان زمین و خورشید قرار می گیرد و در این حالت، مرئی نیست. سپس، آن سوی ماه که رو به زمین است، آرام آرام در اثر نور خورشید روشن می شود.

بخش روشنایی گرفته ی ماه به برش بسیار نازک و خمیده ای از یک دایره شباهت دارد و آن را هلال ماه نو می نامند. قسمت روشنایی گرفته ی ماه آنقدر بیشتر می شود که به صورت یک نیم دایره دیده خواهد شد و آن را تربیع اول می گویند.

هنگامی که تمام چهره ی ماه در نتیجه ی تابش نور خورشید روشن شود، آن را بدر یا ماه شب چهارده می خوانند. از این به بعد، روز به روز از روشنایی چهره ی درخشان ماه کاسته می شود تا اینکه به تربیع دوم می رسیم.

پایان این دوره، یک هلال ماه نو است که به ماه جدید بعدی مبدل خواهد گشت. تمامی این دوره، از یک ماه نو تا ماه نو بعدی، فقط ۲۹.۵ روز طول می کشد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا ماه شکل های مختلفی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
کیمیاهاست

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*