پشتکار داشته باشید

افرادی که موفقیت های بزرگ کسب می کنند، از توانایی های استثنایی و خارق العاده ای برخوردار نیستند؛ بلکه به میزان قدرت و توانایی شان، ایمان و اعتقاد دارند. افراد موفق با تمام قدرت، از استعدادها و مهارت هایشان استفاده می کنند تا به نتیجه ی دلخواه برسند و هرگز با اولین شکست یا مانع، دلسرد و پشیمان نمی شوند.

شما چطور؟
شده تصمیمی بگیرید و نیمه کاره آن را رها کنید؟
شده احساس بی ارادگی و تنبلی کنید؟
احساس می کنید پشتکار و ثبات لازم را ندارید؟

خب؛ کلید پشتکار چیست؟

به یاد داشته باشید که هرچه از اعتماد به نفس کمتری برخوردار باشید، فعالیت و توانایی کمتری نیز برای انجام کارها و برآورده کردن نیازها و خواسته هایتان در اختیار دارید. امروز نوبت کاهش چالش ها و تحقق هدف هایتان است. شما می توانید با تقویت اراده خود، رو به جلو حرکت کنید.

گام اول: تقویت اراده

1) بدانید چه می خواهید.

شاید هدف شما خاص باشد. مثل صعود به قله اورست، ترک سیگار و یا شغلی بهتر. شاید هم یک هدف کلی، مثل نفر بهتر برای خانواده بودن، باشد.

پس در اولین قدم، باید خوب فکر کنید.

اگر شما هدفی در ذهن داشته باشید، برنامه ریزی می کنید که چگونه باید به آن برسید و به چه چیزهایی در مسیر، نیاز دارید. البته برای رسیدن به هدف تان عجله نکنید. برای برداشتن هر گامی باید مهلتی منطقی مشخص نمایید.

2) به خودتان شک نداشته باشید.

اولین مانع سر راه تان، احتمالاً خودتان هستید. مهم نیست که چقدر هدف تان قابل دسترسی است. اعتماد به نفس داشته باشید و با اعتماد به هوش، پشتکار و پیشرفت تان با قدرت پیش روید. شما می توانید هر کاری انجام دهید.

خودتان را با دیگران هم مقایسه نکنید. انجام این کار در شما شک به وجود می آورد. هر شخصی نقاط قوت و استعدادهای منحصر به فرد خودش را دارد، پس روند حرکت شما با سایر مردم متفاوت خواهد بود.

هر چیزی که به اعتماد به نفس تان صدمه می زند، از بین ببرید. وقت تان را صرف کارهایی کنید که دوست دارید و با انجام آنها احساس رضایت و انرژی مثبت دریافت می کنید. ورزش کنید، بخوانید و…

3) بی تفاوتی را تمرین کنید.

گاهی اوقات درگیر حوادث کوچک اما استرس زا می شوید، که مدتی هم طول می کشند و انرژی زیادی از شما می گیرند. آنها را رها کنید و انرژی خود را صرف کارهای بزرگ و مهم تر نمایید.

یکی از بخش های پشتکار، توانایی رها کردن کارهای کوچک است. البته گفتن این حرف ساده تر از انجام دادنش است. ممکن است از صحبت های شخصی عصبانی شوید. کمی فکر کنید، که آیا صحبت کردن با آن شخص ارزشی دارد و او حرف های شما را می فهمد؟ پس نظرهای آزار دهنده را تنها با یک لبخند پاسخ دهید. اگر هم در یک صف طولانی قرار گرفتید، صبورانه منتظر نوبت تان باشید. اجازه دهید تا انرژی تان صرف کارهای مهم تر شود.

4) همانطوری که در حال حرکت به سوی هدف تان هستید فقط به پشتکار فکر کنید و آن را نشان دهید.

ممکن است عده ای از شما بپرسند یا خودشان بگویند: «که دارید از هدف تان دور می شوید.» اجازه ندهید آنها شما را تضعیف کنند و این را بدانید که معمولاً مردم تنها به مشکلات و مسائل منفی می پردازند و کمتر کسی از شما تعریف می کند.

اگر هدف تان بالا رفتن از قله اورست است؛ افرادی هستند که به شما بگویند نمی توانید این کار را انجام دهید. از این دسته افراد، بسیار زیاد خواهید دید. به خودتان ایمان داشته باشید و به جلو رفتن فکر کنید تا لحظه ای که به هدف تان برسید و به آنها اثبات کنید که اشتباه می کردند.
اگر اکثر افرادی که در اطراف تان هستند، منفی باف می باشند و قسم خورده اند که جلوی شما را بگیرند!، آنها را کنار بگذارید و وقت کمتری را با آنها سپری کنید.

5) ارزش ها و اعتقادات خود را بشناسید.

بدانید چه چیزی، برای رسیدن به اهداف تان به شما نیرو می دهد. ممکن است این نیرو از سوی اعتقادات و آموزه های مذهبی و دینی باشد که به شما برای حرکت و روی پا ایستادن انرژی می دهد، یا شاید هم دیدگاه های یک شخص و عشق به او باشد. بدانید زمانی که خسته شدید باید به کجا چنگ بزنید!

6) از زندگی تان بهترین بهره را ببرید.

پشتکار می تواند به معنای کار کردن در ساعات مختلف و زیاد باشد. اگر بدانیم که در نهایت به کجا می رسیم و این زمان زیاد را برای چه صرف کرده ایم، زندگی، رنگی شاد و مثبت به خود می گیرد.

این طبیعی است که انسان روزی ناراحت و خسته می شود. از کار دست بکشید. یک استکان چای یا صحبت کردن با بهترین دوست و قرض گرفتن گوش های او، شاید استراحت خوبی برای ذهن تان باشد. بعد از این استراحت، دوباره فکر کنید که آیا ارزشش را دارد ساعت های امروز را برای آینده خرج کنید؟

گام دوم: برخورد با موانع

1) این چهره واقعیت است.

توانایی مواجه شدن با چالش ها، مزیت بسیار بزرگی است. هنگامی که مشکلی پیش می آید، می توان آن را خیلی ساده نادیده گرفت و یا می توان آن را باز کرد و برایش تصمیمی گرفت. تمرین دیدن موانع، کاری است که باید انجام دهید تا بتوانید بهترین راه های اطراف تان را کشف کنید.

با خودتان صادق باشید. اگر شما از مسیرتان دور شوید، مقصر فقط خودتان هستید. به یاد داشته باشید که قدرت شما در زندگی برای عمل کردن و استفاده از آن برای حرکت رو به جلو می باشد. از واقعیت ها فرار نکنید، حتی اگر مجبور شُدید از ابتدا شروع کنید. مشکلات را می توان با کارهای موقتی همچون تلویزیون دیدن و بازی کردن فراموش کرد اما به این شکل نمی توان حل کرد.

2) هر بار که با یک مانع روبرو شدید، قبل از هر اقدامی تمام زوایای آن را بسنجید.

همیشه بیش از یک راه برای رسیدگی به مشکلات وجود دارد و شما باید این راه را کشف کنید.

مشاوره و صحبت کردن با افرادی که قبلاً این راه را رفته اند یا دانش لازم را دارند، می تواند در تصمیم گیری کمک تان کند. اما با افرادی که تا به حال به اندازه ی یک دانه نمک، سرمایه گذاری نکرده اند و جرات ندارند، مشورت نکنید که نتیجه اش منفی بافی و منصرف کردن تان است.

به افراد و چهره های بزرگ فکر کنید و درباره شان بخوانید و از خود بپرسید: «چه چیزی آنها را در این موقعیت قرار داده است؟» جواب این سوال به شما در انتخاب مسیر درست کمک می کند.

3) اگر بر سر دو راهی قرار گرفتید و به راه درست فکر می کردید، به حرف وجدان تان گوش دهید و تصمیم گیری نهایی را به او بسپارید. حتی اگر منجر به انتخاب شکست و عقب نشینی شود.

هنگامی که به حرف وجدان تان گوش می دهید، اعتماد به نفس تان بیشتر می شود.

4) برای خودتان بلند شوید.

زمانی که می دانید تصمیم درستی گرفته اید و به اوج می رسید، پیگیر باشید و در برابر انتقادات، مشکلات و تردیدها، جسارت و اعتماد به نفس داشته باشید و عمل کنید. حتی اگر به نظر دیگران محبوب نیستید.

5) از اشتباهات خود درس بگیرید.

همیشه با اولین تلاش برای رسیدن به هدف تان، نتیجه نخواهید گرفت. تعداد زیادی اشتباه و نتیجه نگرفتن، و تلاش باید کنار هم قرار گیرند تا موقعیتی بدست آید و دانشی ثابت شود. به آنچه اتفاق افتاده فکر کنید تا راه حل کنار زدن مانع را کشف و به پله ی بعدی بروید.

حتی قوی ترین افراد هم شکست می خورند. سرزنش کردن خود، چیزی را عوض نمی کند. پس به دنبال یک طرح و استراتژی جدید، برای رسیدن به هدف تان باشید.

گام سوم: انعطاف پذیری

1) این را فراموش نکنید که برای رسیدن به هدف تان، اول از همه باید سالم باشید.

سالم بودن، به شما کمک می کند تا در راه پشتکار و استقامت قدم بردارید. پس یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. میوه و سبزیجات، غلات سبوس دار و گوشت مصرف کنید و از خوردن بیش از حد غذاهای فرآوری شده، پرهیز نمایید.

همچنین خوب بخوابید. تفاوت یک روز بد و یک روز بزرگ در خواب کامل شب است. 7 تا 8 ساعت بخوابید و 30 دقیقه در روز هم، در محلی عالی ورزش کنید.

2) فرد قابل اطمینانی برای خواهر، برادر، پدر و مادر و دوستان باشید.

الان از افرادی که با آنها زندگی یا کار می کنید، پشتیبانی نمایید و بخشی از یک جامعه باشید، نه فردی گوشه گیر و خجالتی.

3) همه چیز را برای خودتان نخواهید.

نگاهی به خواهرزاده تان داشته باشید؛ شاید یک بستنی بخواهد یا عمه پیرتان در خانه سالمندان! گاهی اوقات مشکلات مهم تان، در مقابل سایر افراد خیلی مهم نیست. با آنها در ارتباط باشید تا زمانی که به عقب نگاه کردید، بتوانید به خود افتخار کنید. خواندن کتاب، مقاله و اخبار می تواند کمک تان کند تا همیشه در ارتباط و آگاه باشید.

البته همه چیز را هم از خودتان نخواهید. گاهی اوقات دریافت اطلاعات از چشم دیگران، می تواند حلال مشکلات باشد.

4) به اعتقادات تان توجه داشته باشید.

اگر مذهبی هستید دعا کنید یا از سایر راه های معنوی استفاده نمایید. این به شما کمک می کند، هدف خود را پیدا کنید. ساعتی را هم در مکان های طبیعی بگذرانید. به خودتان اجازه دهید شگفتی های جنگل، اقیانوس و رودخانه را هم تجربه کرده باشید.

5) شما پشتکار خواهید داشت اگر کارهای روزانه تان را با اهداف تان تنظیم کنید.

زمانی که احساس اشتباه کردید، نقطه ی شروع تغییر فرا رسیده است. آنقدر ادامه دهید تا به هدف تان برسید.

توماس ادیسون بر این باور بود که: موفقیت حاصل یک درصد نبوغ و 99 درصد عرق ریختن است. شما می توانید به موفقیت دست پیدا کنید، اگر فکر کنید یا باور و ایمان داشته باشید که می توانید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پشتکار داشته باشید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫3 دیدگاه

  1. مقاله جالب و جامعی بود ، هر شخصی در هر حرفه‌ای که مشغول است باید حداقل یکبار این مطلب را مطالعه کند ، با تشکر.

  2. سلام واقعا فوق العاده بود و باید عملیش کرد
    دستتون طلا زحمت کشیدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا