چرا باید از شکست درس بگیریم؟

بعد از هر شکست و زمین خوردنی باید بلند شویم و به همه ماجراهایی که اتفاق افتاده خوب فکر کنیم و تا جایی که می توانیم از همه تجربیات مان درس بگیریم و خودمان را برای موفقیت در آینده آماده کنیم. ما تنها انسانی نیستیم که شکست خورده است؛ همه انسان ها در طول زندگی شان بارها و بارها دچار شکست و عدم موفقیت شده اند و لحظات سخت و دشوار شکست را تجربه کرده اند. ناراحتی پس از شکست هم طبیعی است؛ هر شخصی که تلاش کند و شکست بخورد، غمگین می شود.

اما اینکه چطور با شکست برخورد کنید اهمیت ویژه ای دارد. انسان های ضعیف مدام فکر این هستند که چطور شکست نخورند! آنها مدام فکر نتیجه هستند؛ در حالی که انسان های موفق به خوب انجام دادن کار و کسب تجربه فکر می کنند. این افراد از کارهای سخت استقبال می کنند چون دنبال یاد گرفتن هستند. اینها پس از هر شکستی می گویند: «این دفعه را باختم ولی در عوض تجربه کسب کردم. دفعه بعد از روش دیگری استفاده خواهم کرد.» تلاش و آموزش، کارآیی را افزایش می دهد. پس بهتر است به جای خودخوری، مسئولیت قبول کنیم نه اینکه خود را سرزنش کنیم. فراموش نکنید همیشه و در همه جا پیشتکار، تعهد و تلاش نتیجه می دهد.

اکثر رفتارها قابل اصلاح هستند، پس اهمیت آموزش را فراموش نکنید. برای اینکه فردی قهرمان شود حدود هشت ساعت در روز تمرین می کند. حالا اگر شما تلاش نکنید و برای قهرمانی تمرین نکرده باشید، هرگز به موقعیت یک قهرمان نخواهید رسید. انسان ها خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنند توان یاد گرفتن دارند. ما باید بدانیم که دلیل اکثر شکست ها کم کاری و عدم آموزش است. غالباً انسان ها آخرین حد توانایی خود را نمی دانند چون هرگز سعی نکرده اند به آن حد نزدیک شوند.

از طرفی بعضی از دلایل شکست تنها بهانه ای بیش نیست. خود کم بینی هم چیزی شبیه به همین است، اما قبل از عمل بروز می کند. بهانه هایی که زیاد استفاده می شوند از این قرار است: خسته ام، مریض ام، عصبانی ام، آماده نیستم و… این بهانه ها در کوتاه مدت اضطراب و ناکامی حاصل از شکست را کاهش می دهند، اما در بلندمدت موجب کاهش اعتماد به نفس و افزایش ترس می شوند. اعتماد به نفس حاصل تلاش، استفاده از الگوها و روش های مناسب و صرف وقت مناسب است.

پُر تلاش و کم توقع، به دنبال راه های بهتر باشید. به خودتان سخت نگیرید اما شل هم نگیرید! تلاش کنید و زمان را فراموش کنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا باید از شکست درس بگیریم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا