یوگا چگونه متابولیسم بدن را تنظیم و به کاهش وزن کمک می کند؟

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، بسیاری از مردم تصور می کنند یوگیست ها معمولاً یکجا دراز می کشند و به ورزش کردن فکر می کنند اما مربیان یوگا کاملاً با این موضوع مخالف هستند و معتقدند که یوگا روشی کامل و تمام عیار برای دستیابی به بدن و اندامی سالم و متناسب است. یوگا ذهن و روان شما را همگام با بدن تان ورزیده، شکوفا، شاد و خلاق می کند.

در ارتباط با تاثیر یوگا بر تناسب اندام با شقایق صادقی – مربی یوگا – گفتگو کرده ایم که در ادامه شما می توانید مشروح آن را مطالعه نمایید.

تصور عمومی از یوگا انجام بعضی حرکات آرام برای تمرکز و آرامش ذهن است با این وجود اصلاً می شود یوگا را به عنوان یک ورزش معرفی کرد؟

البته. یوگا یک ورزش همه جانبه است که برای تمامی افراد از هر جنس، سن و با هر شرایط جسمانی پیشنهادهای خاص و حرکات خاص دارد. این ورزش افراد را در مسیر تندرستی و سلامتی قرار می دهد و در عین حال بین ذهن و جسم نیز تعادل ایجاد می کند.

یوگا چه راهی برای تناسب اندام دارد؟

در ورزش یوگا موضوع تنفس بدن و اکسیژن رسانی به قلب بسیار اهمیت دارد. چون این اکسیژن رسانی اگر درست و هماهنگ با انجام حرکات ورزشی اتفاق بیفتد به فرآیند سوخت و ساز بدن بسیار کمک می کند. انجام حرکت ها همراه با تنفس درست فرآیند اکسیژن رسانی را بالا برده، باعث افزایش حجم ریه و رسیدن اکسیژن کافی به مغز و قلب شده و فعالیت اعضای بدن را بهبود می بخشد.

در یوگا حرکات بسیاری وجود دارد که این حرکات از طبیعت، مثل فرم درختان و حیوانات گرفته شده که به این حرکات آسانا گفته می شود. این آساناها تمام قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. در ورزش یوگا با انجام حرکات ورزشی حفظ ریتم تنفس و همچنین هدایت و آرامش ذهن، بدن برای تغییر، سلامتی و تناسب اندام با ذهن همسو و هماهنگ می شود.

جالب است این نکته را بگوییم که پژوهشگران به تازگی آزمایش هایی انجام دادند. در آن از گروهی که قدرت تحرک نداشتند خواستند در ذهن شان اجرای حرکات آسانا را که برگرفته از طبیعت است، تصور کنند. نتایج این آزمایش که تنها متمرکز بر تصویرسازی حرکات بود نشان داد که حتی تصور ورزش کردن و اجرای تمرینات آسانا سوخت و ساز بدن این افراد را افزایش داده است. بنابراین ما با کمک این روش جسم و ذهن مان را برای رسیدن به سلامتی و تناسب اندام با هم هماهنگ می کنیم و با این همسویی به نتایج چند برابری می رسیم.

تصور عمومی از یوگا انجام آرام حرکت کششی است که در نهایت فشار چندانی به بدن وارد نمی کند و اصطلاحاً عرق آدم را در نمی آورد. چه جوابی برای این برداشت دارید؟

خیلی ها فکر می کنند افرادی که یوگا کار می کنند، یکجا دراز می کشند یا به صورت چهار زانو می نشینند و به ورزش فکر می کنند. در صورتی که اصلاً اینطور نیست. ظاهر حرکات در نگاه شاید ساده و بی فشار باشد ولی در عمل اینطور نیست و انجام آساناها نیازمند تمرین، تمرکز و توان بدنی است تا فرد بتواند در حالت درست قرار بگیرد و عضله ها کشش و فشار لازم را دریافت کنند. به همین دلیل است که فراگیری یوگا مرحله به مرحله انجام می شود و تا بدن توانایی انجام حرکات سنگین پُر فشار را نداشته باشد به مرحله بعد نمی رود.

این تمرینات به لحاظ درجه سختی چه رتبه هایی دارند؟

بطور کل آساناهای یوگا را به سه دسته تقسیم می کنند: مقدماتی، متوسط و پیشرفته.

تمرینات مقدماتی مخصوص افرادی است که تاکنون آساناهای یوگا را انجام نداده، بیمار بودن یا به خاطر ضعف جسمانی قادر به انجام آساناهای مشکل نیستند. تمرینات متوسط نسبت به گروه اول مشکل تر بوده و افرادی می توانند آنها را تمرین کنند که تمرینات مقدماتی را انجام داده باشند و از انسجام نسبی بدن برخوردار باشند. این گروه از تمرینات به تمرکز، استواری و هماهنگی تنفس نیاز بیشتری دارند. تمرینات پیشرفته برای افرادی است که روی سیستم عصبی و ماهیچه ای کنترل زیاد پیدا کرده باشند و در تمرینات گروه دوم مهارت لازم را کسب کرده و قوی باشند.

علاوه بر اینها اگر هدف افراد از یوگا کاهش وزن باشد، یوگاهای قدرتی مثل آشتانگا و وینیاسا می تواند انتخاب خوبی برای علاقه مندان کاهش وزن باشد. با اجرای این تمرینات سیستم خون رسانی بدن تقویت می شود، مصرف انرژی بالا می رود، عضلات قوی تر می شوند و استخوان ها برای تحمل نیروهای زیاد آماده تر می شوند.

تمرینات و تکنیک های ذهنی یوگا چه نقشی در تناسب اندام فرد می تواند داشته باشد؟

موضوع چاقی یا کم تحرکی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. در بسیاری مواقع مشکل به ذهن و مشکلات روانی افراد باز می گردد. افرادی که یوگا کار می کنند بر اثر تکنیک ها و تمرین ها نسبت به بدن شان آگاهی پیدا می کنند و با این درک، رفتار غذایی شان تغییر می کند. به عنوان مثال به موقع و به اندازه غذا می خورند. از خوردن غذاهایی که برای بدن شان مضر است با رضایت دوری می کنند. بدن شان را دوست دارند و با آگاهی نسبت به نیاز اعضای بدن شان از انجام فعالیت های مضر دوری می کنند. به موقع به اندازه و با آرامش می خوابند.

از طرف دیگر خیلی از پُرخوری های افراد ناشی از وجود استرس است. در یوگا با تمرین های ذهنی استرس از افراد دور می شود و ذهن به آرامش می رسد که بتواند با آگاهی و تصمیم عاقلانه و بدون درگیری های ذهنی رفتار کند. ضمن اینکه با تمرین های یوگا افراد به شادابی می رسند که سستی و کاهلی را از آنها دور می کند و در نتیجه توان و اشتیاق تحرک و دوری از تنبلی و تن آسایی که منجر به چاقی می شود پیدا می کنند.

درباره افرادی که با وجود ابتلا به بیماری های خاص قصد تجربه یوگا را دارند، بیشتر توضیح دهید.

به عنوان مثال کسی که مشکل ستون فقرات دارد امکان انجام ورزش های سنگین را ندارد و احتمالاً انجام بعضی ورزش ها می تواند برایش خطرناک باشد اما در یوگا مربی بر اساس ساختار جسمانی فرد برای او آسانا انتخاب می کند به نحوی که انجام حرکات نه تنها برای او ضرری نداشته باشد، بلکه خاصیت درمانی هم داشته باشد. در یوگاتراپی ما افراد زیادی داریم که با هدف درمان مراجعه می کنند و با انجام حرکات مربوط به خودشان و همچنین تمرین های ذهنی، تقویت روحیه، شادابی و امید، بهبود برایشان اتفاق می افتد.

پرداختن به یوگا علاوه بر حفظ سلامتی و تناسب اندام چه ویژگی هایی دارد؟

این ورزش می تواند به بهبود مشکلات و درگیری های ذهنی افراد بخصوص شهروندان شهرهای بزرگ کمک زیادی کند. کاهش استرس ها و فشارهای ذهنی همراه با تحرکات بدنی از یوگا ورزشی می سازد که آرامش، صلح و سلامتی را در کنار هم به شما هدیه می کند.

در واقع ما در یوگا یاد می گیریم که چگونه ذهن و بدنمان را با هم همراه و دوست کنیم و با دنیا درون و بیرون مان به صلح برسیم. طبیعت را دوست داشته باشیم، حفاظت کنیم و از زیبایی ها و نعمت هایی که خداوند برای ما در نظر گرفته به سهم خودمان بهره ببریم و شاد باشیم و به شاد بودن دیگران هم بیندیشیم و کمک کنیم.

منابع

مصاحبه علمی «یوگا چگونه متابولیسم بدن را تنظیم و به کاهش وزن کمک می کند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به گزارش پریسا سجادی از مجله تندرستی همشهری، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا