خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / تاریخ / چرا دیوار چین ساخته شد؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چرا دیوار چین ساخته شد؟

اگر قطعه زمینی داشته باشید و بخواهید از ورود افراد بیگانه در آن جلوگیری کنید، آیا دور تا دور آن را دیوار نمی کشید؟ در روزگاران باستان، در کشور چین نیز به همین منظور دیواری ساخته شد تا شهرهای کشور چین از خطر حمله ی دشمنان در امان بمانند.

حدود سال ۲۲۱ پیش از میلاد مسیح، پادشاهی بزرگ در چین به قدرت رسید و قسمت های گوناگون کشور چین را با یکدیگر متحد ساخت. نام این پادشاه «شی هوآنگ تی» بود.

در قسمت شمالی سرزمین چین، گروهی از بیابانگردان وحشی و بی تمدن زندگی می کردند. شی هوآنگ تی از ترس اینکه مبادا این افراد به شهرهای چین حمله ور شوند، دستور داد تا دیوار بزرگی را بنا نمایند. ساختن این دیوار عظیم با خاک، سنگ و آجر، پانزده سال طول کشید.

نمایی از دیوار چین

نمایی از دیوار چین

دیوار چین طولانی ترین دیوار در جهان است. این دیوار با محاسبه ی پیچ هایش، بالغ بر ۲۴۰۰ کیلومتر طول دارد. از آنجایی که دیوار چین به عنوان یک وسیله ی دفاعی ساخته شده بود، از قله ی کوه ها و دره های تنگ نیز عبور کرده و در فاصله های معینی، برج های نگهبانی بر فراز این دیوار ساخته شده است. ارتفاع آن در قسمت های مختلف، ۵.۵ تا ۹ متر می باشد. هر از گاهی نیز مقدار بیشتری بر طول این دیوار افزوده می شد و گاهی از اوقات هم قسمت های ویران شده اش را تعمیر می کردند. بالای دیوار چین هم جاده ای به عرض ۴.۵ متر کشیده شده است.

با وجود اینکه قسمتی از دیوار مورد بحث بطورکلی ویران شده، اما هنوز قسمت عمده ای از آن باقی مانده است. حالا ممکن است بپرسید که آیا شی هوآنگ تی با ساختن دیوار عظیم چین بالاخره به هدف خود رسید یا نه؟ باید بگوییم که متاسفانه جواب این سوال منفی است، زیرا دیوار چین نتوانست جلوی حمله ی وحشیان را بگیرد. علاوه بر این، همیشه یک قسمت از دیوار در نتیجه ی خرابی، نیاز به تعمیر داشت و پیوسته شکاف هایی در قسمت های مختلف دیوار به وجود می آمد. وحشی های مغول نیز پیوسته از همین شکاف ها استفاده می کردند و به قلمرو پادشاه چین یورش می بردند. گذشته از همه اینها، خود چینی ها نیز همیشه نمی توانستند در داخل دیوار به زندگی شان ادامه بدهند. بعضی از آنها در زمین های پشت دیوار، کشتزارهایی برای خود داشتند و دائماً مجبور بودند به بیرون شهر رفت و آمد کنند.

با وجود همه ی این موارد، دیوار چین، چه در زمان های گذشته و چه در روزگار کنونی، مانند یک مرز در میان دو تمدن چینی و مغول قرار گرفته و فاصله ای میان دو سبک زندگی کشاورزی و چوپانی به شمار می رفته است.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا دیوار چین ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

یک دیدگاه

  1. مهدی عابدیان زیدی

    کشور چین بین امپراتوری سه گانه به نام های آقای لیوبی، آقای جانگ فی، آقای گوان یو در یک سرزمین می باشند، و با وحشی های بی دین جدا زندگی می کنند حتی اگر بین آنها اندک انسان هایی که دین وحشی گری دارند از آنها جدا زندگی می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*