چرا دیوار چین ساخته شد؟

اگر قطعه زمینی داشته باشید و بخواهید از ورود افراد بیگانه در آن جلوگیری کنید، آیا دور تا دور آن را دیوار نمی کشید؟ در روزگاران باستان، در کشور چین نیز به همین منظور دیواری ساخته شد تا شهرهای کشور چین از خطر حمله ی دشمنان در امان بمانند.

حدود سال 221 پیش از میلاد مسیح، پادشاهی بزرگ در چین به قدرت رسید و قسمت های گوناگون کشور چین را با یکدیگر متحد ساخت. نام این پادشاه «شی هوآنگ تی» بود.

در قسمت شمالی سرزمین چین، گروهی از بیابانگردان وحشی و بی تمدن زندگی می کردند. شی هوآنگ تی از ترس اینکه مبادا این افراد به شهرهای چین حمله ور شوند، دستور داد تا دیوار بزرگی را بنا نمایند. ساختن این دیوار عظیم با خاک، سنگ و آجر، پانزده سال طول کشید.

دیوار چین طولانی ترین دیوار در جهان است. این دیوار با محاسبه ی پیچ هایش، بالغ بر 2400 کیلومتر طول دارد. از آنجایی که دیوار چین به عنوان یک وسیله ی دفاعی ساخته شده بود، از قله ی کوه ها و دره های تنگ نیز عبور کرده و در فاصله های معینی، برج های نگهبانی بر فراز این دیوار ساخته شده است. ارتفاع آن در قسمت های مختلف، 5.5 تا 9 متر می باشد. هر از گاهی نیز مقدار بیشتری بر طول این دیوار افزوده می شد و گاهی از اوقات هم قسمت های ویران شده اش را تعمیر می کردند. بالای دیوار چین هم جاده ای به عرض 4.5 متر کشیده شده است.

با وجود اینکه قسمتی از دیوار مورد بحث بطورکلی ویران شده، اما هنوز قسمت عمده ای از آن باقی مانده است. حالا ممکن است بپرسید که آیا شی هوآنگ تی با ساختن دیوار عظیم چین بالاخره به هدف خود رسید یا نه؟ باید بگوییم که متاسفانه جواب این سوال منفی است، زیرا دیوار چین نتوانست جلوی حمله ی وحشیان را بگیرد. علاوه بر این، همیشه یک قسمت از دیوار در نتیجه ی خرابی، نیاز به تعمیر داشت و پیوسته شکاف هایی در قسمت های مختلف دیوار به وجود می آمد. وحشی های مغول نیز پیوسته از همین شکاف ها استفاده می کردند و به قلمرو پادشاه چین یورش می بردند. گذشته از همه اینها، خود چینی ها نیز همیشه نمی توانستند در داخل دیوار به زندگی شان ادامه بدهند. بعضی از آنها در زمین های پشت دیوار، کشتزارهایی برای خود داشتند و دائماً مجبور بودند به بیرون شهر رفت و آمد کنند.

با وجود همه ی این موارد، دیوار چین، چه در زمان های گذشته و چه در روزگار کنونی، مانند یک مرز در میان دو تمدن چینی و مغول قرار گرفته و فاصله ای میان دو سبک زندگی کشاورزی و چوپانی به شمار می رفته است.

جالب است بدانید که دیوار چین از معدود بناهای ساخت بشر است که از کره ماه هم دیده می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا دیوار چین ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. کشور چین بین امپراتوری سه گانه به نام های آقای لیوبی، آقای جانگ فی، آقای گوان یو در یک سرزمین می باشند، و با وحشی های بی دین جدا زندگی می کنند حتی اگر بین آنها اندک انسان هایی که دین وحشی گری دارند از آنها جدا زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا