جکی چان، چگونه جکی چان شد؟

در آوریل سال 1954 در بخش بریتانیایی هنگ کنگ، مدت بارداری «لی لی هوا»، به جای نُه ماه، دوازده ماه به طول انجامید؛ یعنی سه ماه بیشتر از سایر مادران! پزشکان برای به دنیا آوردن نوزاد، مجبور شدند از عمل سزارین استفاده کنند. سه ماه بیشتر ماندن نوزاد در رَحِم مادر، موجب افزایش وزنش شده بود. بطوریکه هنگام تولد وزن نوزاد به شش کیلوگرم رسید! ورود این نوزاد به جهان هستی خرجی سنگین بر دوش چارلز و لی لی گذاشت تا حدی که چارلز حاضر شد برای تصفیه حساب مخارج بیمارستان، چشم از نوزاد تازه به دنیا آمده بر دارد و او را بفروشد! اما در این بین، دوستانش دست به کار شدند و پول کافی برای مخارج بیمارستان فراهم کردند و نوزاد را در آغوش خانواده نگه داشتند.

نام نوزاد «چان کونگ سنگ» به معنی در هنگ کنگ متولد شده، است و او کسی نیست جز همان جکی چان معروف!

چارلز و لی لی از تبعیدیان جنگ داخلی چین بودند که در سفارتخانه فرانسه در هنگ کنگ کار می کردند. پدر آشپز و مادر خدمتکار آن جا بودند. سال های رشد چان در محوطه اقامتگاه کنسول، در منطقه «ویکتوریا پیک» سپری شد. چان بسیار پُر انرژی و پُر جنب و جوش بود، به همین دلیل همه او را پائو پائو صدا می کردند که در زبان چینی به معنای گلوله توپ است. والدین جکی چان او را در مدرسه ابتدایی «ناه هوا» در جزیره هنگ کنگ ثبت نام کردند؛ ولی او در سال اول رد شد و پدر و مادرش او را از آن مدرسه بردند.

در سال 1960، چارلز به کانبرا در استرالیا مهاجرت کرد و سِمت سرآشپز سفارت آمریکا را بر عهده گرفت. در این زمان، چان را به آکادمی نمایش چین فرستادند؛ که مدرسه اُپرای پکن بود. این آکادمی را استاد یوشان یوان اداره می کرد. جکی در آنجا از هفت سالگی به مدت ده سال، در آکروبات و هنرهای رزمی و اُپرای چینی، تحت آموزش قرار گرفت و مهارت خوبی در این زمینه کسب کرد. او در هشت سالگی یکی از اعضای گروه «هفت شانس کوچک» شد. این گروه متشکل از بهترین دانش آموزان آن مدرسه بود که کارهای نمایشی انجام می دادند. در آنجا، چان برای ادای احترام به استادش، نام هنری «ین لئو» را برای خود برگزید؛ همچنین با دو تن از اعضای گروه به نام های سامو هونگ و یوئن بیائو صمیمی شد. بعدها این سه تن با عنوان سه برادر یا سه اژدها شناخته شدند و کمدی های اکشن زیادی با هم ساختند.

جکی چان در هشت سالگی، با چند تن از بچه های گروه هفت شانس کوچک در یک فیلم بازی کرد. جالب آنکه مادرش «لی لی هوا» هم نقش مادر او را در فیلم بازی می کرد. در همان سال، او با «لی» در فیلمی به نام «عشق اترن» همبازی شد و در سال 1966، در فیلم کینگ هو با نام «بیا با من بنوش» نقشی کوچک داشت. البته لازم به ذکر است که جکی چان از پنج سالگی در نقش های کوتاه در مقام هنرپیشه کودک بازی می کرد.

در سال 1971، نیز چان در هفده سالگی در فیلم دیگری از کینگ هو با نام «تماس ذن» بازی کرد و پس از آن با «کمپانی بزرگ فیلم گریت ارث» قرارداد بست. در همان سن، او در فیلم های «مشت خشم» و «اژدها وارد می شود» بروس لی، مقام بدل کار را داشت و با نام هنری چان یون لانگ ایفای نقش کرد.

جکی چان در سال 1973، برای اولین بار نقش اصلی بازیگری اش را با بازی در فیلم «ببر کوچک کانتن» تجربه کرد. این فیلم نسخه محدودی در هنگ کنگ داشت و چندان موفق نبود. چندی بعد، در سال 1975 به دلیل شکست های تبلیغاتی سرمایه گذاری اولیه در فیلم ها و دشواری پیدا کردن نقش های بدل کاری، چان در فیلمی کمدی به نام «همه چیز در خانواده» ظاهر شد. این فیلم برای رده بزرگسالان بود و در آن از هنرهای رزمی و بدل کاری نیز خبری نبود. نکته مهم آن است که جکی چان پس از ورود به دنیای فیلم، به همراه سامو هونگ فرصت آن را یافت که تحت تعلیمات استاد بزرگ جین پال کیم ورزش هاپکیدو را فرا گیرد و در نهایت کمربند سیاه را دریافت کند. جکی چان در سایر سبک های هنرهای رزمی از جمله کاراته، جودو، تکواندو، جیت کان دو، کونگ فو و وینگ چان نیز آموزش دیده است.

در سال 1976، جکی چان در 22 سالگی به والدینش در کانبرا پیوست. سپس مدت کوتاهی در کالج دیکسون، کارگر ساختمان بود. در این زمان، فردی به نام جک، که ساختمان ساز بود، زیر پَر و بال چان را گرفت. در نتیجه، نام مستعار چان «جک کوچک» شد و بعدها هم کوتاه تر شده و «جکی» شد. به این ترتیب، او برای همیشه نام جکی چان را انتخاب کرد.

در سال 1978، اولین موفقیت بزرگ چان به دلیل بازی در فیلم پُر فروش «مار در سایه عقاب» شکل گرفت. کارگردانی این فیلم را «یون وو پینگ» بر عهده داشت. پینگ در این فیلم، دست جکی چان را برای بدل کاری آزاد گذاشت. این فیلم ترکیب موفقی از کمدی و کونگ فو بود که مورد استقبال قرار گرفت و جان تازه ای به تماشاچیان هنگ کنگی بخشید و رکورد فروش بلیط را در هنگ کنگ جابجا کرد. چان پس از آن در فیلم دیگری به نام «استاد مست» ایفای نقش کرد. حضور فعال جکی چان در این دو فیلم موجب شد تا او در مقام ستاره ای تازه نفس در میان مردم برای خود جایی باز کند و از محبوبیت و موفقیتی چشمگیر برخوردار شود.

در سال 1983، جکی چان، سامو هونگ و یوئن بیائو – دوستان مدرسه اُپرا – برای اولین بار در فیلم «پروژه A» درخشیدند. سبک بدل کاری آنها تلفیقی از رانندگی خطرناک و هنرهای رزمی را نشان می داد. این فیلم جایزه طراحی بهترین بازی اکشن را در جوایز فیلم هنگ کنگ به خود اختصاص داد.

در دهه 1990، جاه طلبی های هالیوودی چان شعله ور شد و او پیشنهاداتی مبنی بر بازی در نقش های خائنانه فیلم های هالیوودی دریافت کرد؛ اما تمام نقش ها را رد کرد؛ زیرا نمی خواست مردم او را در آن نقش ها ببینند و قالب کارهای آتی اش فقط این گونه نقش های خاص باشد؛ برای مثال، سیلوستر استالونه به او پیشنهاد کرد که نقش سیمون فونیکس را در فیلم تخریبگر بر عهده بگیرد؛ اما این شخصیت یک جنایتکار بود. به همین دلیل، چان آن را رد کرد. در نتیجه، آن نقش به وسلی اسنایپس داده شد. در عین حال، چان به تلاش های خود در این راه ادامه داد تا سرانجام در سال 1995، فیلم «غرش در برانکس» روی پرده رفت. در این میان، جکی چان برای بدل کاری های ناباورانه اش، به سرعت مورد توجه عموم قرار گرفت. هیچکس نمی توانست آنچه را روی پرده می دید، باور کند. موفقیتی که چان پس از اکران این فیلم در آمریکا کسب کرد، برای هنرپیشه ای هنگ کنگی بعید بود.

جکی اظهار داشت که او هرگز نمی خواهد مخاطبانش را گول بزند. به همین دلیل، تمام بدل کاری ها را خودش انجام می دهد.

پس از آن، او در فیلم های زیادی نقش آفرینی کرد؛ اما اولین موفقیت او در سال 1998 و زمانی کسب شد که با «کریس تاکر» در فیلم بزرگ و پُر فروش «ساعت شلوغی» همبازی شد. این فیلم کمدی پلیسی و یک ساعته بود که فقط در ایالات متحده 130 میلیون دلار فروش کرد. بازی در این فیلم، چان را به ستاره ای هالیوودی تبدیل کرد.

بعدها او با همکاری جف یانگ، زندگینامه خود را با عنوان «من جکی چان هستم» نوشت.

همانطور که گفته شد جکی چان در دوران کودکی، در مدرسه اُپرای شهر پکن، آموزش هایی درباره آواز و سولفژ دیده بود. از این رو، از دهه 1980، کار حرفه ای خوانندگی را آغاز کرد و به خواننده ای توانا و موفق در هنگ کنگ و آسیا بدل شد. او از سال 1984 تاکنون، بیست آلبوم به زبان کانتونی، ماندارین، ژاپنی، تایوانی و انگلیسی منتشر کرده است. او آهنگ ها و تیتراژ پایانی فیلم هایش را هم خودش اجرا می کند. اولین آهنگی که او برای فیلم هایش خواند مربوط به فیلم استاد جوان بود.

او آهنگی کانتونی به نام داستان یک قهرمان (آهنگی از داستان پلیس) دارد که در سال 1994، پلیس سلطنتی هنگ کنگ آن را در تبلیغات استخدامی و جلب نیروی خود گنجاند.

جکی چان، هنرپیشه، رزمی کار، کارگردان، تهیه کننده، بدل کار و خواننده ای هنگ کنگی است. او در فیلم هایش به دلیل سبک مبارزات آکروباتیک، حرکات خنده دار و استفاده از تمام وسائل موجود در صحنه از جمله تلفن، نردبان، کراوات، بالش و ترکیب این موارد با انعطاف پذیری فوق العاده بدنی و بدل کاری های نوآورانه معروف و محبوب شده است. او از دهه 1960، در بیش از 150 فیلم درخشیده و برای حضور در «خیابان ستاره های هنگ کنگ» و «پیاده رو مشاهیر هالیوود» چندین جایزه دریافت کرده است. او خواننده ای آموزش دیده و ستاره کانتوپاپ و ماندوپاپ است و آلبوم و آهنگ های بسیاری منتشر کرده؛ تعدادی از آنها آهنگ تم فیلم هایی است که خود در آنها بازی کرده است.

و صحبت پایانی، جکی چان یک شبه جکی چان نشد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «جکی چان، چگونه جکی چان شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله شیدا فروغی – نویسنده و مترجم – در دو هفته نامه راز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا