چرا میزان فرمان مهم است؟

چرخ های جلو آخرین بخش از سیستم هدایت اتومبیل محسوب می شوند. به جهت کنترل پذیری بهتر، حفظ تعادل خودرو در سرعت های بالا، کاهش استهلاک لاستیک ها و سهولت هدایت خودرو، چرخ ها در زوایا و فاصله مشخصی نسبت به هم و نسبت به شاسی نصب می شوند. منظور از میزان فرمان کنترل و تنظیم مجدد زوایای چرخ ها مطابق با آنچه کارخانه سازنده توصیه کرده است.

بطورکلی در اتومبیل های امروزی میزان بودن فرمان به معنی یکسان بودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ های جلو است. در شرایط معمولی بهتر است سالیانه یکبار میزان بودن فرمان توسط تعمیرکار کنترل شود.

در شرایط غیر عادی مانند عبور از جاده های خاکی با دست اندازهای زیاد، افتادن چرخ در جوی آب یا چاله عمیق و یا برخورد لاستیک اتومبیل به جدول های کنار کوچه و خیابان، ممکن است فرمان اتومبیل از تنظیم خارج شده و نیاز به میزان فرمان داشته باشد.

ساده ترین روش تشخیص بهم خوردن میزان فرمان توجه به حالت قرارگیری غربیلک فرمان است. تغییر در وضعیت قرارگیری غربیلک به معنی تغییر در تنظیم فرمان است. بطور مثال اگر غربیلک فرمان بعد از تنظیم فرمان تراز باشد و بعد از عبور از چاله یا دست انداز اندکی متمایل به چپ یا راست شود، به معنی تغییر حالت قبلی غربیلک و از تنظیم خارج شدن میزان فرمان است.

یکی دیگر از علائم میزان نبودن فرمان اتومبیل، کشیدن فرمان است. کشیدن فرمان انواع گوناگونی دارد و با توجه به نوع اتومبیل و شکل و سمت، میزان نبودن فرمان متفاوت است. فرمان اتومبیل ممکن است به چپ یا راست بکشد و یا تمایل به ادامه حرکت به سمتی که فرمان متمایل است، (فرمان برنگردد) داشته باشد.

البته عوامل دیگری نظیر شیب جاده، نصب اشتباه جهت آج لاستیک و وزش باد در جاده نیز می تواند موجب تمایل خودرو به انحراف از مسیر مستقیم شود. پس اگر برای حرکت مستقیم خودرو لازم است فرمان را محکم تر از قبل نگه دارید یا در شانه تان احساس خستگی و درد داشتید به میزان نبودن فرمان شک کنید.

میزان فرمان یک اندازه گیری ساده است که در صورت مهارت تعمیرکار بوسیله ابزاری ساده و بطور دقیق انجام می شود. عدم توجه به تنظیم فرمان به سائیدگی زود هنگام لاستیک ها منجر خواهد شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا میزان فرمان مهم است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا