خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / خودرو / همه ی آنچه که از باتری اتومبیل باید بدانید
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

همه ی آنچه که از باتری اتومبیل باید بدانید

باتری عبارت است از وسیله ای که در آن بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی انرژی الکتریکی ذخیره شده تا در صورت نیاز قابل استفاده باشد. باتری بر اساس ظرفیت با واحد آمپر ساعت و همچنین ولتاژ واحد ولت شناخته می شود، مثلاً باتری اتومبیل ۱۲V و ۶۰AH یعنی ۱۲ ولت و ۶۰ آمپر می باشد.

باتری را باید با توجه به نوع اتومبیل انتخاب نمود، انتخاب بی قاعده باتری باعث خرابی و لطمه زدن به کلیه قطعات برقی و الکترونیکی اتومبیل خواهد شد. شما می توانید با شناخت جزئیات باتری، حداکثر استفاده را از آن داشته باشید.

آب باتری
مایع داخل باتری را الکترولیت می نامند. الکترولیت ترکیبی از اسید سولفوریک رقیق و آب مقطر است. (اغلب ۷۰ درصد آب مقطر و ۳۰ درصد اسید سولفوریک می باشد.) اگر اسید از حد مذکور کمتر شود الکترولیت حالت تلخی و سوزش خود را از دست می دهد که در اصطلاح می گویند آب باتری شیرین شده است. در چنین مواقعی در شب، زمانی که به موتور گاز داده می شود چراغ ها نور عادی دارند و اگر گاز داده نشود کم نور می شوند.

آب باتری باید روی صفحه های داخل باتری را کاملاً بپوشاند در غیر این صورت صفحه ها در مجاورت هوا قرار گرفته و اکسیده (فاسد) می شوند. مایع باید در حدود بیش از یک سانتی متر روی صفحات را بگیرد. در صورت کمبود، باید آب مقطر اضافه نمود نه اسید. استفاده از اسید سولفوریک برای باتری باید بوسیله متخصص و باتری ساز انجام شود؛ زیرا سوزنده و خطرناک است و باید رقیق شود.

هرگز نباید آب معمولی در داخل باتری ریخت و در صورت لزوم از آب جوشیده باید استفاده نمود.

علائم خرابی باتری
یکی از علائم خرابی باتری این است که هنگام استارت زدن، باتری نتواند استارت را به حرکت در آورد. علامت دیگر کم شدن پی در پی آب خانه های باتری است. نشانه سوم هم شیرین شدن آب باتری است.

آزمایش باتری
برای آزمایش باتری درب خانه های باتری را باز می کنیم و بوسیله سیم (کابل) نسبتاً ضخیم دو قطب باتری را به هم وصل می کنیم اگر آب داخل هر یک از خانه های باتری جوشید و غلیان کرد آن خانه باتری خراب است و باید صفحات داخل آن خانه عوض شود و چون این کار (تعویض صفحات) بطور اصولی انجام نمی شود، بهتر است باتری اتومبیل عوض شود.

باتری اتمی (خشک)
باتری اتمی به باتری هایی که صفحات داخل آن قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت دسته صفحه در آمده و در نهایت با مونتاژ، شکل نهایی خود را پیدا می کند، گفته می شود.

تشخیص قطب مثبت از منفی
شناختن قطبین باتری از این نظر اهمیت دارد که اگر در موقع نصب باتری جای دو قطب اشتباه شود باعث خرابی صفحه های باتری می شود.

 • روی قطب مثبت و یا بغل قطب با علامت بعلاوه (+) مشخص می شود و قطب منفی با علامت منفی (-) است.
 • قطب مثبت کمی نازک تر از منفی است.
 • چنانچه کابل قطب مثبت را تعقیب کرده، باید به استارت وصل شده باشد و سیم قطب منفی که معمولاً ضخیم تر است به بدنه اتاق یا شاسی اتومبیل متصل است.

رنگ صفحات مثبت باتری به رنگ قهوه ای و رنگ صفحات منفی به رنگ خاکستری است. جنس صفحات مثبت از اکسید سرب و جنس صفحات منفی از هیدرواکسید سرب می باشد و به همین علت اسید سولفوریک صفحات باتری را از بین نمی برد.

نگهداری باتری
حالا که باتری را شناختیم و متوجه شدیم که باید مایع داخل از چه نوع و چه اندازه باشد به نکات زیر توجه شود:

 • هنگام استارت زدن نباید مدت زمان استارت از ۱۵ تا ۳۰ ثانیه بیشتر باشد. در غیر این صورت باتری خیلی زود فرسوده می شود.
 • سطح خارجی باتری باید تمیز باشد و برای جلوگیری از اتصال قطبین که در هوای مرطوب انجام می شود باید با مقدار کمی گریس آغشته کرد. در غیر این صورت نیروی باتری کم می شود یا استارت نمی زند.
 • برای جلوگیری از سولفاته زدن قطب های باتری به آنها گریس بمالید.
 • باتری که دارای مایع الکترولیت است را نباید به حال خود رها کرد. باید حداقل هفته ای یکبار بوسیله دستگاه یا با کار کردن دینام اتومبیل، شارژ شود.
 • حتماً روی صفحات داخل خانه های باتری، آب (الکترولیت) گرفته باشد و حداقل سالی دو بار بخصوص ابتدای زمستان غلظت اسید اندازه گردد.
 • هنگام باز و بستن باتری باید پیچ بست ها را کاملاً باز کرد تا به راحتی بست باتری، از قطب باتری خارج شود و نباید با انبردست و یا وسائل دیگر بست را خارج کرد. همچنین هرگز نباید ضربه به قطب های باتری وارد شود چون موجب قطع اتصالات داخل باتری می شود.
 • استفاده زیاد از چراغ ها، رادیو، ضبط و پخش، کم کار کردن اتومبیل و روشن کردن های مکرر موتور که هر بار نیاز به زدن استارت باشد، موجب خالی شدن باتری می گردد.
 • از مسدود شدن سوراخ های تعبیه شده بر روی درب باتری جلوگیری نمایید. زیرا در غیر این صورت در اثر تراکم گاز هیدروژن داخل آن، امکان ترکیدن باتری بسیار زیاد است.
 • باتری در محل نصب باید محکم بسته شود تا در تکان های شدید که به آن وارد می شود، باعث ریزش خمیر صفحات آن نگردد.
 • در زمان اتصال باتری به باتری دو اتومبیل، از سیستم صوتی استفاده نکنید.

 رفع عیب باتری

 • اگر سطح اسید از حد لازم کمتر باشد: علت آن شارژ بیش از حد لازم بوده و آب و اسید آن تبخیر شده است، که در این صورت باید به باتری آب مقطر اضافه شود.
 • اسید از درب باتری بیرون می ریزد: علت آن این است که ولتاژ بیش از حد زیاد است و یا سطح اسید بالاتر از حد لازم است، که در این حالت باید اضافی آن کم شود و یا آفتامات را کنترل و بررسی کنید تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • وزن اسید در محلول بالا است: علت آن ریختن اسید اضافی در باتری است که باید تنظیم اسید در باتری صورت گیرد.
 • وزن اسید در محلول پایین است: که علت آن نقص فنی دینام یا وجود اتصال در کابل ها و یا خالی بودن باتری است. برای رفع عیب باید دینام امتحان گردد، سیم کشی بررسی شود و یا باتری شارژ گردد.
 • اگر باتری به اندازه کافی شارژ نشود: علت آن شل بودن تسمه دینام و یا اشکال داشتن دینام یا کابل های باتری است که باید تسمه را محکم کنید و یا رله ولتاژ را تعویض نمایید یا کابل های آن را محکم ببندید.
 • مقدار شارژ بیش از حد لازم باشد: رله آفتامات دینام ایراد دارد، که باید امتحان شود و در صورت لزوم تعویض گردد.
 • توان باتری کم شده: که امکان شل بودن بست های باتری و سولفاته زدن باتری می باشد.
 • اگر باتری به تدریج و کم کم خالی (دشارژ) شود: یا در سیم کشی اتصالی ضعیف وجود دارد یا صفحات باتری در حال خرابی است. اگر ناگهان و یک مرتبه خالی شود در سیم کشی اتصالی قوی است و یا صفحات داخل باتری اتصالی دارند. که در هر دو حالت فوراً باید رفع نقص شود.

همیشه در زمان استارت پای خود را بر روی کلاچ قرار دهید تا ارتباط بین موتور و گیربکس قطع شود و نیروی استارت فقط صرف گرداندن موتور شود.

نکته ایمنی
همیشه برای باز کردن باتری از روی اتومبیل، ابتدا بست قطب منفی باتری را باز کنید. در غیر این صورت آچار در دست شما به هر جا اتصال کند، احتمال جرقه زدن می رود.

نگهداری و رسیدگی به باتری مساوی است با افزایش طول عمر و کارکرد بهتر باتری.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

همه ی آنچه که از لاستیک اتومبیل باید بدانید

همه ی آنچه که از لاستیک اتومبیل باید بدانید

اکثر رانندگان توجه چندانی به لاستیک اتومبیل خود نمی کنند، این در ...