چرا میزان مصرف سوخت خودرو را محاسبه کنیم؟

میزان مصرف سوخت خودرو به عوامل مختلفی همچون سرعت، شتاب رانندگی، ترافیک، بار و تعداد سرنشینان، کیفیت سوخت مصرفی، استفاده از کولر، باد لاستیک و همچنین وضعیت موتور بستگی دارد.

یکی از راه های اطمینان از سلامت موتور و خودرو، ثبت میزان مصرف سوخت خودرو در زمان های مختلف است. به عبارتی انتظار می رود میزان مصرف سوخت در مسیرهای مشابه و با شرایط یکسان، تقریباً ثابت بماند.

شما می توانید با یکی از روش های مهم، آسان و کاربردی محاسبه مصرف سوخت آشنا شوید.

برای محاسبه میزان سوخت مصرفی، ابتدا باک خودرو را کامل پر کنید. سپس از قسمت کیلومتر شمار، کیلومتر فعلی خودرو را یادداشت نمایید. به عنوان مثال فرض کنید باک اتومبیل ما ظرفیت 50 لیتر بنزین را دارد، پس ما ابتدا 50 لیتر بنزین می زنیم و سپس عدد کیلومتر شمار را که فرضاً عدد 10,000 را نشان می دهد یادداشت می کنیم.

پس از چند روز که مجدد قصد پر کردن باک را داشتید، قبل از سوخت رسانی (پر کردن باک) در پمپ بنزین کیلومتر شمار جدید را یادداشت کنید و سپس اقدام به پر کردن کامل باک نمایید. از آنجایی که شما با باک صفر (بدون سوخت) به پمپ بنزین نرفته اید و حتماً مقداری سوخت از قبل در باک تان بوده، بنابراین لازم است میزان سوخت اضافه شده را هم یادداشت کنید. به عبارتی چند لیتر بنزین زده اید آن را بنویسید. در ادامه ی مثال مان فرض کنید، زمانی که ما وارد پمپ بنزین شدیم کیلومتر شمار عدد 10,501 را نشان می دهد و همچنین ما 43 لیتر بنزین زده ایم.

الان باید کیلومتر طی شده فعلی (10,501) را از عدد یادداشت شده قبلی (10,000) کم کنید که با این کار مسافت طی شده خودرو به دست می آید.

مسافت طی شده بین دو مرتبه سوخت گیری 501 = 10,000 – 10,501

حالا باید مقدار لیتر بنزین اضافه شده به باک (43) را در 100 ضرب کنید و تقسیم بر مسافت طی شده نمایید.

\frac{43 \times 100}{501} = 8.58

عدد بدست آمده مصرف خودرو شما در 100 کیلومتر را نشان می دهد.

8.58 معرف مصرف سوخت اتومبیل ما در 100 کیلومتر بوده که این عدد را در دفترچه ای به همراه تاریخ یادداشت می کنیم تا در آینده بتوانیم با اعداد بدست آمده بعدی مقایسه کنیم و اگر با افزایش چشمگیر مصرف سوخت مواجه شدیم، ممکن است نیاز به مراجعه به مکانیک داشته باشیم.

هر خودرو بسته به نوع موتور، وزن و طراحی، مصرف سوخت داخل شهر و بیرون شهر، استاندارد مشخصی دارد که این اعداد در مشخصات فنی هر خودرو قید شده است. اگر از مشخصات فنی خودروی خود اطلاع ندارید، کافی است به وب سایت سازنده مراجعه کنید و اعداد بدست آمده ی خود را با متوسط کارخانه مقایسه نمایید.

بیان این نکته هم لازم است که مصرف سوخت تاکسی ها نسبت به خودروهای شخصی بیشتر می باشد چون عموماً تاکسی ها در ترافیک روزانه ساعت های زیادی را سپری می کنند. با این حال یادداشت برداشتن از مصرف سوخت به صورت مداوم و منظم، می تواند استاندارد خاص تاکسی ها را نیز برای رانندگان مشخص کند.

می توانید کیلومتر طی شده را با صفر کردن مسافت سنج که در بالای کیلومتر شمار قرار دارد، نیز محاسبه کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا میزان مصرف سوخت خودرو را محاسبه کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

 1. البته لازم بذکر است که این روش محاسبه برای میزان سوخت مصرفی زمانی درست است که مسافت را با سرعت ثابت طی کرده باشیم. در صورتیکه حرکت خودرو با سرعت متغیر و شتابدار میباشد.

  1. همکلاسی و همراه خوب یو سی؛ علی
   با سلام و احترام
   بله؛ شما درست می فرمایید.
   البته در چند خط اول این مقاله هم به این موضوع اشاره شده است. بخصوص در خطی که بیان شده: «به عبارتی انتظار می رود میزان مصرف سوخت در مسیرهای مشابه و با شرایط یکسان، تقریباً ثابت بماند.» و منظور از شرایط یکسان نیز در خط اول به این شکل بیان گردیده است: «میزان مصرف سوخت خودرو به عوامل مختلفی همچون سرعت، شتاب رانندگی، ترافیک، بار و تعداد سرنشینان، کیفیت سوخت مصرفی، استفاده از کولر، باد لاستیک و همچنین وضعیت موتور بستگی دارد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا