چرا طلا با ارزش و گرانبها است؟

قیمتی بودن یک شئی، به عوامل بسیاری بستگی دارد. اولین عاملی که باعث گرانبها شدن یک ماده می‌شود، کمیاب بودن آن است. سودمندی، زیبایی و تاثیرپذیری اندک نسبت به هوا و آب نیز سه عامل دیگر هستند که بر قیمت و ارزش مواد می‌افزایند. طلا تمام این ویژگی‌ها را دارد.

طلا فلزی کمیاب است. رنگ و درخشندگی چشمگیری دارد و گرما، سرما، باد و رطوبت بر آن اثر نمی‌کنند.

شمش طلا
شمش طلا

طلا فلزی زرد رنگ و براق است که در طبیعت، مقادیر بسیار اندکی از آن به صورت خالص یا ترکیبی یافت می‌شود. استخراج طلا از سنگ معدن آن کاری بسیار پُر هزینه است. معمولاً از معادن طلا مقدار بسیار کمی طلا بدست می‌آید. البته موارد استثنایی وجود دارد. از آن جمله می‌توان به تخته سنگ کوچکی که در استرالیا یافت شد، اشاره کرد. از این تخته سنگ که 70.5 کیلوگرم وزن داشت، 70 کیلو طلا خالص بدست آمد.

طلا فلزی نرم و انعطاف پذیر است. به همین جهت به راحتی می‌توان آن را به صورت ورقه‌های نازک در آورد. سطح سایر فلزات را نیز می‌توان با لایه نازکی از طلا پوشاند. برای سخت کردن طلا، فلزات دیگری همچون مس را با آن ترکیب می‌کنند. اکثر اسیدها و قلیاها بر طلا بی‌اثر هستند، ولی مخلوطی از اسید نیتریک و اسید هیدروکلریک می‌توانند آن را حل کنند.

قسمت عمده طلای جهان برای ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز در دندانپزشکی و داروسازی نیز کاربرد دارد.

تا سال 1914 میلادی در بسیاری از کشورها از طلا به عنوان پول رایج استفاده می‌شد. حتی امروزه نیز تجارت جهانی به طلا وابسته است. از آنجا که ارزش و بهای طلا دائماً در حال افزایش است، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند به جای نگهداری پول رایج، طلا خریداری کنند.

آفریقای جنوبی، روسیه، استرالیا، کانادا و ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده‌های طلای جهان هستند.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا