تورم چیست؟

تورم یعنی کاهش ارزش پول و افزایش قیمت کالاها. تورم باعث می شود که قیمت کالاها در یک کشور به سرعت افزایش یابد؛ در نتیجه اقتصاد آن کشور دچار اختلال می شود. در چنین شرایطی در مقایسه با سال گذشته باید پول بیشتری برای خرید یک کالا بپردازیم.

عوامل متعددی باعث ایجاد تورم می شوند. در این مقاله شما می توانید با زبانی ساده با مهم ترین عوامل سازنده تورم آشنا شوید.

گاهی اوقات تورم به دلیل افزایش تقاضا نسبت به عرضه رخ می دهد. به این ترتیب با افزایش تقاضا، قیمت ها بالا می روند. ترس از افزایش بیشتر قیمت ها موجب می شود که مردم مازاد بر نیازشان خرید کنند. اینکار قیمت ها را باز هم بالاتر می برد.

برخی از اقتصاددانان تورم را ناشی از افزایش قیمت ساخت کالا می دانند. این افزایش معمولاً توسط تولید کنندگانی که با افزایش قیمت کالاهایشان قصد جبران دستمزد بالای کارگران یا سرمایه گذاری در تولید و توزیع کالاهایشان را دارند به وجود می آید. با افزایش دستمزدها قیمت ها نیز افزایش می یابند.

چاپ بیش از اندازه اسکناس توسط دولت نیز یکی دیگر از عوامل تورم است. دولت ها گاه برای پرداخت بدهی هایشان و یا کاهش هزینه های خود به اینکار مبادرت می ورزند. وقتی میزان نقدینگی و اسکناس در دست مردم افزایش پیدا می کند، ارزش پول کاهش می یابد. گاهی اوقات واردات بیش از حد نیز می تواند باعث ایجاد تورم شود. وقتی واردات کشوری بیش از صادرات آن می شود، ارزش پول آن کشور کاهش می یابد.

تمامی این عوامل موجب بروز تورم می شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تورم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا